Jak leczyć bezdech senny?

Jak leczyć bezdech senny?
wiem-co-chce
Zdrowe życie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowy i spokojny sen gwarantuje optymalną regenerację organizmu i w znacznym stopniu niweluje efekty codziennego stresu. Poprawia również samopoczucie oraz ma niezmiernie pozytywny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł. Niestety wiele osób po nocy wstaje zmęczonych i zdenerwowanych, a przyczyną tego stanu rzeczy jest często tzw. bezdech senny, objawiający się spłyceniem snu albo zatrzymaniem oddechu na co najmniej 10 s. Do leczenia tej dolegliwości wykorzystuje się przede wszystkim specjalną twarzową maskę cpap.

Spokojny i efektywny sen jest możliwy

Bezdech senny może występować kilka, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu zaledwie jednej nocy. Objawia się m.in. głośnym chrapaniem, częstym wybudzeniem się, znacznie przyspieszonym oddechem (zwłaszcza bezpośrednio po przebudzeniu), ponadprzeciętną potliwością, porannymi bólami głowy, uczuciem senności w ciągu dnia, a także problemami z koncentracją. Zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą leczenia jest w tym przypadku nowoczesny aparat cpap połączony ze specjalną maską nakładaną na twarz. Obejmuje ona bardzo szczelnie nos, a jej zadaniem jest tłoczenie powietrza bezpośrednio do dróg oddechowych, co zapobiega zapadaniu się gardła i tym samym bezdechowi.

Niekiedy jednak bardziej skuteczna okazuje się metoda operacyjna. W zależności od przyczyn omawianej dolegliwości, może ona polegać np. na wyprostowaniu przegrody nosa, usunięciu polipów oraz zbyt dużych migdałków, plastyce podniebienia lub małżowin usznych, a nawet wycięciu części języka. Taki zabieg przeprowadza się zwłaszcza u osób, które nie mają nadwagi ani żadnych kłopotów z układem krążenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze metody zabezpieczania towarów w transporcie
Najlepsze metody zabezpieczania towarów w transporcie
Często lekceważonym, choć bardzo ważnym etapem w  łańcuchu dostaw jest prawidłowe zabezpieczenie towarów w transporcie. W ten sposób można uniknąć […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?