Skąd się bierze bezdech senny?

Osoby chrapiące albo mające niespokojny i przerywany sen często cierpią na zespół bezdechu sennego. Inne objawy tego niebezpiecznego schorzenia to m.in. bardzo słaba koncentracja, chroniczne poranne bóle głowy, a także wzmożona senność w ciągu dnia. Wymienione dolegliwości mogą prowadzić nawet do zawału serca czy udaru mózgu, dlatego bezdech wymaga leczenia. Jednym ze skutecznych  sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest stosowanie specjalnego respiratora przenośnego. Urządzenie to można kupić np. w tym specjalistycznym sklepie: https://oddychasz.pl/Respiratory-c16.

Otyłość to główna przyczyna, ale nie jedyna

Bezdech senny bardzo często pojawia się u osób z nadwagą, które noszą ubrania w rozmiarze 42 i większym. Ze względu na otyłość dochodzi u nich bowiem do zwężenia gardła wskutek ucisku warstwy tłuszczu na jego ścianki. W tym przypadku zazwyczaj mamy też do czynienia z cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym. Drugą przyczyną omawianego schorzenia są różnorodne nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Zaliczamy do nich m.in.: małą i nadmiernie cofniętą żuchwę, krzywą przegrodę nosową, przerośnięte migdałki lub małżowiny nosowe, opadające podniebienie oraz obecność polipów. U kobiet bezdech może się pojawić jako następstwo menopauzy.

Pozostałe czynniki w znacznym stopniu zwiększające ryzyko jego zaistnienia to alkoholizm, przyjmowanie tzw. leków sedatywnych (czyli oddziałujących uspokajająco na cały układ nerwowy) i przewlekłe choroby w postaci niewydolności serca i niedoczynności tarczycy. Cierpiący na tę dolegliwość korzystają na co dzień z różnych urządzeń ułatwiających im oddychanie, takich jak choćby maska na bezdech senny podłączona do aparatu CPAP czy respirator.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × pięć =