Formalności związane ze złomowaniem samochodu – co trzeba wiedzieć?

Formalności związane ze złomowaniem samochodu – co trzeba wiedzieć?
wiem-co-chce
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody to skomplikowane konstrukcyjne maszyny, które co prawda mogą służyć przez długi czas, ale ich dobry stan techniczny nie będzie trwać wiecznie. Wysłużone pojazdy coraz częściej ulegają uszkodzeniom, a przy naprawdę intensywnej eksploatacji awaria może gonić awarie. Owszem, samochody da się dzisiaj skutecznie naprawiać, ale taka opcja nie zawsze jest korzystna z punktu ekonomicznego. Naprawianie starych i ciągle psujących się aut jest po prostu nieopłacalne. Podobnie jest w przypadku samochodów powypadkowych, których zwykle nie warto naprawiać. Zarówno samochody niezdolne do jazdy z powodu uszkodzeń, jak i te powypadkowe, lepiej jest oddać do szrotu, gdzie wykonuje się złomowanie pojazdów. Takie rozwiązanie pozwala raz na zawsze pozbyć się problemu, a jednocześnie odzyskać przynajmniej część wartości pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że złomowanie wymaga spełnienia określonych formalności. Co należy o nich wiedzieć?

Jakie formalności trzeba spełnić przy złomowaniu samochodu?

Udając się do profesjonalnej stacji demontażu w celu zezłomowania własnego samochodu, trzeba zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. Chodzi przede wszystkim o dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablicę rejestracyjną. Po ich sprawdzeniu i uzgodnieniu informacji samochód będzie mógł zostać poddany kasacji. Wówczas od pracownika realizującego cały proces konieczne jest zabranie dwóch egzemplarzy dokumentu potwierdzającego zezłomowanie auta. Jeden z nich ma zostać w rękach właściciela, a drugi trafić do stosownego urzędu. Mowa o konkretnym wydziale komunikacji, w którym dane auto było zarejestrowane po raz ostatni. Auto należy bowiem wyrejestrować w ciągu 30 dni od demontażu. Ostatnim etapem całego procesu złomowania jest powiadomienie ubezpieczyciela o tym, aby zakończyć opłaconą polisę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
BHP – jak przestrzegać?
BHP – jak przestrzegać?
Przestrzeganie zasad BHP to jeden z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Jeśli nie będzie go przestrzegał może zostać pociągnięty do odpowiedzialności […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?