BHP – jak przestrzegać?

Przestrzeganie zasad BHP to jeden z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Jeśli nie będzie go przestrzegał może zostać pociągnięty do odpowiedzialności oraz ponieść za to bardzo poważne konsekwencje. Zakres konkretnych obowiązków jest regulowany przez kodeks pracy.

W jakim zakresie pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania zasad BHP?

Podstawowym zadaniem każdego pracodawcy jest przestrzeganie zasad higieny oraz bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Jeśli więc dana maszyna nie będzie pracować prawidłowo, okaże się w pewien sposób uszkodzona lub nie będzie miała aktualnych przeglądów, to za niebezpieczeństwo z tym związane może odpowiedzieć pracodawca. Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku na skutek takich niedopatrzeń, może skończyć się to sprawą w sądzie.

Pracodawca jest zobowiązany do ochrony zdrowia pracowników. Oprócz dbania o prawidłowy stan maszyn oraz sprzętu i stanowisk pracy, musi on stosować środki ochrony zbiorowej. Jest to przede wszystkim odzież ochronna dla wszystkich pracowników, obuwie robocze, czy na przykład kabury ciesielskie. Wszystko zależy od tego, jaka jest specyfika wykonywanych prac.

Pracodawca musi zapewnić odpowiednie szkolenia BHP, które zapewnią pracownikom odpowiednią wiedzę do wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie oraz otoczenia. Pracodawca jest również zobowiązany do regularnego kierowania pracowników na okresowe badania lekarskie. Zakład pracy powinien być dostosowany do tego, aby praca w nim przebiegała nie tylko w sposób sprawny, ale i bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × 3 =