BHP – jak przestrzegać?

BHP – jak przestrzegać?
wiem-co-chce
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przestrzeganie zasad BHP to jeden z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Jeśli nie będzie go przestrzegał może zostać pociągnięty do odpowiedzialności oraz ponieść za to bardzo poważne konsekwencje. Zakres konkretnych obowiązków jest regulowany przez kodeks pracy.

W jakim zakresie pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania zasad BHP?

Podstawowym zadaniem każdego pracodawcy jest przestrzeganie zasad higieny oraz bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Jeśli więc dana maszyna nie będzie pracować prawidłowo, okaże się w pewien sposób uszkodzona lub nie będzie miała aktualnych przeglądów, to za niebezpieczeństwo z tym związane może odpowiedzieć pracodawca. Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku na skutek takich niedopatrzeń, może skończyć się to sprawą w sądzie.

Pracodawca jest zobowiązany do ochrony zdrowia pracowników. Oprócz dbania o prawidłowy stan maszyn oraz sprzętu i stanowisk pracy, musi on stosować środki ochrony zbiorowej. Jest to przede wszystkim odzież ochronna dla wszystkich pracowników, obuwie robocze, czy na przykład kabury ciesielskie. Wszystko zależy od tego, jaka jest specyfika wykonywanych prac.

Pracodawca musi zapewnić odpowiednie szkolenia BHP, które zapewnią pracownikom odpowiednią wiedzę do wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie oraz otoczenia. Pracodawca jest również zobowiązany do regularnego kierowania pracowników na okresowe badania lekarskie. Zakład pracy powinien być dostosowany do tego, aby praca w nim przebiegała nie tylko w sposób sprawny, ale i bezpieczny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy możesz założyć kolorowe skarpety?
Kiedy możesz założyć kolorowe skarpety?
Istnieje wiele sposobów na noszenie kolorowych skarpet. Możesz użyć ich, aby dopasować buty lub inne części garderoby, lub możesz stworzyć […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?