Za pomocą jakich sposobów można łączyć metalowe części?

Za pomocą jakich sposobów można łączyć metalowe części?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Metale są powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki swym właściwościom doskonale nadają się do wytwarzania maszyn i urządzeń, a także budowy solidnych i trwałych konstrukcji. Chociaż możliwe jest tworzenie metalowych odlewów o budowie monolitycznej, większość elementów wymaga połączenia w celu stworzenia złożonych podzespołów. Wyróżnia się i stosuje wiele sposobów łączenia metali.

Spawanie i inne metody trwałego spajania metalowych elementów

Jedną z najczęściej stosowanych metod nierozłącznego łączenia metali jest spawanie. Polega ono na podgrzaniu dwóch spajanych ze sobą elementów do momentu ich upłynnienia. Kiedy metal staje się płynny, możliwe jest jego trwałe połączenie. W celu zwiększenia trwałości spoiny używa się topionego w procesie spawania pręta lub elektrody. Upłynnienie metali pozwala tworzyć złącza spojone na poziomie atomowym, które charakteryzują się dużą wytrzymałością. Inne popularne metody spajania metalowych części to zgrzewanie, lutowanie oraz klejenie. Podczas stosowania tych technik wykorzystuje się zjawiska dyfuzji i adhezji. W czasie zgrzewania łączone elementy zostają podgrzane do wysokiej temperatury, a następnie dociśnięte do siebie. Docisk ułatwia dyfuzję atomów i łączenie dwóch odrębnych struktur. Lutowanie polega na upłynnieniu lutu i pokryciu nim metalowego elementu. Jego warstwa wytwarza silne napięcie powierzchniowe, w wyniku którego powstaje trwałe połączenie. W przypadku klejenia również wytwarzane jest silne napięcie powierzchniowe pomiędzy materiałem, a naniesioną powłoką. Powstaje także siła kohezji powodująca wzajemne przyciąganie się cząsteczek kleju.

Łączenie metalowych części przy użyciu elementów złącznych

Do łączenia metalowych elementów wykorzystuje się także różnego rodzaju elementy złączne. Do najbardziej popularnych należą nity, wkręty oraz śruby z nakrętkami. W celu uzyskania połączenia nitem konieczne jest wykonanie otworów w obu łączonych elementach. W otwory te wkłada się nit, który następnie jest zakuwany i zabezpieczony przed wypadnięciem. W zależności od potrzeb stosuje się nity zrywalne, grzebieniowe, wciskane, demontowalne lub zatrzaskowe. Przykłady tych ostatnich znaleźć można m.in. na stronie https://www.bhjanecki.pl/nit-zatrzaskowy-c-70_63.html. Do łączenia metalowych podzespołów powszechnie stosuje się śruby z nakrętkami oraz wkręty. Tego rodzaju elementy złączne dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach i pozwalają na uzyskanie połączeń rozłącznych. Do łączenia metalowych części wykorzystuje się także kołki, sworznie, wypusty oraz kliny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czego nie może zabraknąć na weselnym stole?
Czego nie może zabraknąć na weselnym stole?
Ślub to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego człowieka. Jest to okazja, kiedy dostajesz świętować związek dwóch osób, które są głęboko […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?