W jakim celu jest wykonywane badanie EKG?

W jakim celu jest wykonywane badanie EKG?
wiem-co-chce
Zdrowe życie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

EKG czyli elektrokardiografia to badanie, które służy do diagnostyki chorób serca. Jest ono całkowicie nieinwazyjne, a co najważniejsze bezbolesne. Z tego artykułu dowiesz się jakie są wskazania do jego wykonania oraz jak ono przebiega.

Wskazania do wykonania EKG

EKG jest podstawową metodą diagnostyki chorób serca. Powinno być ono wykonywane w ramach badań okresowych nawet przez osoby zdrowe po 40 roku życia. Daje to szanse na wczesne wykrycie zmian w układzie krążenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia na wczesnym etapie. Osoby, które koniecznie powinny poddać się badaniu to przede wszystkim osoby obarczone ryzykiem wystąpienia choroby krążenia, osoby, u których występuje podejrzenie jej wystąpienia oraz takie, które mają zdiagnozowaną chorobę układu sercowo-naczyniowego. Ponadto jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak duszności, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca czy zaburzenia ciśnienia, to są one wskazaniem do wykonania elektrokardiografii. Decydując się na wykonanie EKG warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie: http://klinikapoznan.pl/holter-ekg/.

Jak przebiega badanie?

EKG trwa stosunkowo krótko, a mianowicie do około 5 minut. Wykonywane jest ono w pozycji leżącej. Do ciała pacjenta przypinane są elektrody: na klatce piersiowej, na nadgarstkach oraz na kostkach u nóg. Dlatego też pacjent proszony jest o zdjęcie ubrania od pasa w górę oraz o odsłonięcie nadgarstków oraz kostek. Należy również zdjąć wszelkie metalowe elementy takie jak kolczyki, zegarek itp, gdyż mogłyby one zakłócić działanie elektrod.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrobić dobry domowy bimber?
Jak zrobić dobry domowy bimber?
Produkcja domowego bimbru jest znacznie bardziej opłacalna pod każdym względem niż zakup tradycyjnego alkoholu w sklepie. To oszczędność przede wszystkim […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?