Palety drewniane powoli wypierane są przez ich plastikowe odpowiedniki. Dlaczego tak się dzieje? Zdawałoby się, iż drewno, jako surowiec naturalny nie ma sobie równych. Istnieją jednak branże, w których lepiej sprawdzą się przedmioty z tworzyw sztucznych. Posiadają one wiele zalet, między innymi mają znacznie dłuższą żywotność, niż ich poprzednicy. Szacuje się, że paleta plastikowa może przetrwać w dobrym stanie nawet piętnaście lat, podczas gdy drewniana wymaga napraw już w okolicach roku użytkowania. Tym, co wyróżnia odpowiedniki z tworzyw sztucznych, są również atesty pozwalające na bezpośredni kontakt z żywnością. Ogromnym plusem takich materiałów jest także możliwość ich swobodnego kształtowania. Produkując opakowania drewniane, producenci spotykają się z ograniczeniami jakie płyną z jego obróbki. W przypadku plastiku nie ma takiego problemu.
W jakich zatem branżach przydatny będzie ten rodzaj europalet?
Najczęściej palety plastikowe spotkać można w branży spożywczej. Dzieje się tak ze względu na wysokie normy sanitarne. Ważną rolę odgrywają w tym wypadku atesty pozwalające nas bezpośredni kontakt z żywnością. Istota jest również łatwość czyszczenia materiałów i ich odporność na środki chemiczne.
Europalety plastikowe świetnie sprawdzają się także w branży mięsnej. Pozwalają na przechowywanie oraz transportowanie tego rodzaju pożywienia w idealnych warunkach higienicznych.
Palety wykonane z tworzyw sztucznych często wykorzystywane są w piekarniach. Wybór pada zwykle na te w kolorze białym. Dzieje się tak ze względu na to, iż jasne barwy szybko uwydatniają wszelkie zanieczyszczenia. Dzięki temu można szybko je usunąć. Gwarantuje to sterylność na najwyższym poziomie.
Branża chemiczna i kosmetyczna coraz częściej korzystają z takiego rozwiązania. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż coraz bardziej dbają o zdrowie planety. Palety plastikowe podlegają recyklingowi. Nie trzeba więc dodatkowo wycinać drzew, aby je pozyskać. Są też odporne na działanie substancji chemicznych, co jest ogromnie ważne w tej branży.