Elementy, które ułatwiają przejazd na skrzyżowaniach

Poruszanie się w ruchu drogowym sprawia na początku wiele trudności. Trudnym wyzwaniem jest przede wszystkim połączenie ze sobą wszystkim tych czynności, które są niezbędne do kierowania pojazdem: obserwacja drogi, zmiana biegów, poruszanie kierownicą, analiza znaków drogowych itd. Dla wytrawnego kierowcy, z długim doświadczeniem większość problemów towarzyszących młodym kierowcom jest już od dawna nieznana.

Część jest jednak niezależna od stażu kierowcy, jego umiejętności czy predyspozycji. Są takie sytuacje drogowe oraz specyfika warunków, że każdy kierowca zachowuje się tak samo lub wymaga zastosowania tych samych narzędzi lub sposób poradzenia sobie z sytuacją. W gronie takich przykładów znajdują się skrzyżowania, gdzie widoczność jest szczególnie ograniczona. Wówczas w gestii zarządców dróg leży to, by zaopatrzyć się w stosownym miejscu, jakim jest, np. sklep drogowy w pomoce ułatwiające ruch.

Jak sobie pomóc?

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem ułatwiającym przejazd na skrzyżowaniu jest montaż sygnalizacji świetlnej, która informuje o tym, kto może w danej chwili kontynuować jazdę, a kto powinien się zatrzymać. Kiedy z jakichś powodów nie ma możliwości wprowadzenia tego elementu (np. na drodze wiejskiej), a ze względu na ukształtowanie powierzchni lub z innych przyczyn, trudno zobaczyć innych uczestników ruchu i zdecydować o możliwości jazdy, najlepszym remedium są lustra drogowe. Korzystanie z nich poprawia bezpieczeństwo oraz znacznie ułatwia kierowcom ocenę sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwanaście + dwadzieścia =