Rodzaje tynków maszynowych i ich zastosowanie

Rodzaje tynków maszynowych i ich zastosowanie
wiem-co-chce
Branża budowlana
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tynkowanie to rodzaj budownictwa, w którym na ściany, sufity lub inne elementy budynku została nałożona warstwa tynku. Tynk może być nakładany jednowarstwowo lub wielowarstwowo w zależności od rodzaju tynku i pożądanego wykończenia. Tynkowanie odbywa się zazwyczaj przy użyciu materiałów na bazie wapna, które wymagają kilku dni na wyschnięcie przed możliwością malowania. Tynki maszynowe znajdziemy m.in. pod wskazanym adresem internetowym http://hebo.com.pl/tynki/. Istnieją dwa główne rodzaje tynków: gipsowe i cementowe. Tynki gipsowe są lekkie i niewodoodporne. Najlepiej nadają się na ściany wewnętrzne i sufity, ponieważ nie trzymają się dobrze wilgoci i warunków atmosferycznych. Tynki cementowe są cięższe i bardziej wytrzymałe. Stosuje się je na ścianach zewnętrznych, podłogach i innych miejscach, które będą narażone na działanie czynników zewnętrznych.

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe składają się z gipsu (siarczanu wapnia), wody, piasku i spoiwa, takiego jak wapno lub glina. Składniki miesza się ze sobą w wiadrze lub taczce, aż utworzą gęstą masę, którą można nakładać motyką, kielnią lub pacą. Schnie powoli, więc musi być utrzymywana w stanie wilgotnym, gdy twardnieje. Nazywa się to „utwardzaniem”.

Tynki cementowe

Tynki te wykonuje się z cementu portlandzkiego (uwodnione krzemiany wapnia) zmieszanego z drobnym kruszywem, takim jak piasek lub żwir, lub większym kruszywem, takim jak kruszony kamień lub żwir. Woda stanowi większość mieszanki, ale niektórzy producenci dodają również przedłużacze polimerowe, które zwiększają jej czas pracy bez utraty wytrzymałości po utwardzeniu (wyschnięciu).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pędzle malarskie, co warto wiedzieć – porady
Pędzle malarskie, co warto wiedzieć – porady
Każdy kto kiedykolwiek rozpoczynał przygodę z hobby, które wymaga dość dużej wiedzy w zakresie danego tematu zdaje sobie sprawę, jak […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?