Przegląd łodzi przed wakacjami

Przegląd łodzi przed wakacjami
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Właściciele różnego rodzaju jednostek pływających doskonale wiedzą, że należy je zawsze w odpowiedni sposób przygotować do nowego sezonu letniego. Największe znaczenie ma oczywiście dokładne sprawdzenie stanu technicznego podstawowych urządzeń oraz olinowania. Oprócz tego nie obejdzie się bez przeglądu całej instalacji wodno-sanitarnej. W razie jej awarii trzeba się zaopatrzyć w stosowne części zamienne, dostępne m.in. na https://www.szopeneria.pl/pl/c/Weze-do-wodyfekali/693.

Warto sprawdzić każdy, nawet najmniejszy element

Zaleca się rozpoczęcie przeglądu jachtu od oględzin kadłuba pod kątem ewentualnych otarć, ubytków oraz nieszczelności. Następnym krokiem powinno być zweryfikowanie mocowań wszelkich urządzeń pokładowych, a także osprzętu – ze szczególnym uwzględnieniem kabestanów (nie mogą się zacinać). Inne elementy wymagające dokładnego sprawdzenia to m.in. sztagownik, wodzik, reling, płetwa mieczowa i sterowa, achtersztag, forluk, zaciski do linek stalowych oraz podwięzi wantowe.

W dalszej kolejności warto rzucić okiem na okucia masztu, mocowanie stalówek i olinowanie stałe. W przypadku lin zwróćmy uwagę zwłaszcza na wszy, czyli nieznaczne pęknięcia włókien. Jeśli jest ich bardzo dużo, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wymiana zużytych lin na nowe (poliestrowe lub polipropylenowe). Nie zapomnijmy również o sprawdzeniu:

– stanu żagli – niewskazane są nawet niewielkie rozdarcia 

– sprawności instalacji – elektrycznej, gazowej oraz wodnej

– akumulatora – chodzi głównie o poziom naładowania

– silnika – często konieczna jest wymiana oleju i świec

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego służą pręty gwintowane i ich zastosowanie w budownictwie
Do czego służą pręty gwintowane i ich zastosowanie w budownictwie
Czym jest pręt? Teoria mówi zwięźle, tłumacząc, że jest to wyrób hutniczy, którego długość jest większa niż wymiar poprzeczny. Jednym […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?