Opryszczka jest jednym z najczęściej występujących schorzeń atakujących narządy płciowe. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głównym źródłem zakażenia są kontakty seksualne, a ryzyko choroby wzrasta u osób posiadających większą ilość partnerów. Leczenie opryszczki jest procesem trudnym, dlatego bardzo ważna jest jak najszybsza diagnoza.
Zakażenie pierwotne przebiega zazwyczaj bardzo burzliwie i nie sposób go przeoczyć. Skóra jest zaczerwieniona, obserwuje się obecność pęcherzyków i nadżerek, a także intensywne swędzenie, pieczenie i ból. Dolegliwości u kobiet dotyczą takich narządów, jak ściany pochwy, wargi sromowe, łechtaczka, szyjka macicy, a także odbyt, pośladki i uda. Z kolei u mężczyzn zmiany pojawiają się na żołędzi, prąciu, napletku, a także na odbycie i pośladkach. Zmianom skórnym towarzyszy gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów oraz powiększenie węzłów chłonnych. Po pierwszej, ostrej manifestacji choroby objawy cyklicznie nawracają, choć w mniejszym nasileniu.
Jeśli cierpimy na zakażenia intymne badanie u lekarza jest niezbędne, aby skutecznie usunąć objawy choroby. Opryszczka może imitować wiele schorzeń okolic płciowych, dlatego kluczowa jest prawidłowa diagnoza. Wstępnej oceny wizualnej dokonuje lekarz, jednak o diagnozie przesądza pobranie wymazu ze zmian skórnych lub badanie krwi z żyły łokciowej. W terapii opryszczki stosuje się leki przeciwwirusowe. Ważne jest również stymulowanie układu odpornościowego, ponieważ to jego osłabienie może skutkować nawrotami choroby. Diagnoza opryszczki pozwala na podjęcie leczenia, które jest szczególnie ważne u kobiet w ciąży. Mając świadomość schorzenia, jesteśmy również w stanie uchronić przed zakażeniem inne osoby.