Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata czy konto oszczędnościowe?
wiem-co-chce
Finanse i rynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy dysponujemy jakąkolwiek nadwyżką finansową, to warto zdeponować ją w banku, najlepiej na koncie umożliwiającym jej szybkie pomnożenie. Decydując się na skorzystanie z oferty bankowej mamy możliwość wybierania spomiędzy wielu atrakcyjnych produktów, ale często stajemy przed dylematem, co będzie lepszym rozwiązaniem, lokata czy rachunek oszczędnościowy.

Reklamy wszelkiego rodzaju lokat atakują nas ze wszystkich mediów, kusząc wręcz magicznymi zyskami. Rzeczywistość jednak nie wygląda już tak różowo, choć ulokowanie pieniędzy na wybranej lokacie ma swoje niepodważalne zalety. Bankowa lokata terminowa jest zakładana na ściśle określony czas, najczęściej 3,6 lub 12 miesięcy, jednak środki na nią można wpłacić tylko w momencie jej zakładania. Odsetki od nich są z kolei naliczane na koniec umówionego okresu, a wcześniejsze zerwanie umowy oznacza brak zysków. Większość lokat jest oprocentowana według tzw. stałych stóp procentowych np. 5 procent w skali roku, co sprawia, że już w momencie podpisania umowy wiemy jakie zyski przyniosą nasze pieniądze.

Inną, równie często wybieraną metodą oszczędzania przez klientów banków są rachunki, czyli konta oszczędnościowe. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzać regularnie i są w stanie co miesiąc wpłacać na rachunek pewną kwotę. Jej wysokość oczywiście nie jest z góry określona, a umowa z bankiem jest zawierana na czas nieokreślony. Największą zaletą, szczególnie w stosunku do lokaty, jest to, że w dowolnym momencie można wypłacić część zgromadzonych środków bez utraty odsetek. Trzeba tylko pamiętać, że od każdej wypłaty bank będzie pobierał pewną prowizję. Odsetki na rachunku oszczędnościowym są naliczane co miesiąc od zgromadzonej kwoty, a oprocentowanie jest liczone według zmiennych stóp procentowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • aniela 08.12.2017

    Jak dla mnie to lokata lepsza,ale każdy robi co chce i jak uważa 🙂 pozdro ! 🙂

Rekomendowane
Dobry sprzęt komputerowy do biura
Dobry sprzęt komputerowy do biura
Sprzęt komputerowy do biura musi być dobrej jakości, ponieważ nigdy nie może zawieść swojego użytkownika. To przecież na komputerach przechowywane […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?