Jakiego typu odszkodowanie przysługuje właścicielowi udzielającemu służebności przesyłu?

Jakiego typu odszkodowanie przysługuje właścicielowi udzielającemu służebności przesyłu?
wiem-co-chce
Branża budowlana
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Właścicielowi nieruchomości służebnej przysługuje odszkodowanie za używanie i korzystanie z jego gruntu. Jest ono zazwyczaj wypłacane w jednej, zryczałtowanej kwocie, ale może być również wypłacane w czasie.

Istnieją dwa ogólne rodzaje odszkodowań:

1. Odszkodowania ekonomiczne

Są to odszkodowania, które rekompensują właścicielowi wszelkie straty lub szkody poniesione w wyniku udzielenia służebności. Na przykład, jeśli udzielisz służebności dla proponowanej linii przesyłowej przez Twoją nieruchomość, możesz otrzymać odszkodowanie za wszelkie szkody spowodowane budową lub eksploatacją linii (takie jak utrata dostępu do Twojej nieruchomości). Możesz również otrzymać odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości spowodowany budową lub eksploatacją linii (np. jeśli sprzedasz swoją ziemię po niższej cenie, ponieważ jest na niej ustanowiona służebność). W niektórych krajach można otrzymać odszkodowanie za wzrost podatków wynikający z udzielenia służebności (np. jeśli podatki od nieruchomości wzrosną, ponieważ część nieruchomości jest teraz wykorzystywana jako droga publiczna). Właściciele muszą się mieć jednak na baczności, gdyż przedsiębiorcy w wielu sytuacjach mogą powołać się na zasiedzenie służebności przesyłu, a więc sytuacji w której nabyli oni uprawnienia do nieodpłatnego korzystania z cudzej nieruchomości na skutek eksploatacji urządzeń przesyłowych po upływie wystarczającej ilości czasu.

2. Odszkodowania specjalne

Są to odszkodowania, które nie odnoszą się bezpośrednio do strat ekonomicznych poniesionych w wyniku udzielenia służebności, ale nadal muszą być zrekompensowane zgodnie z prawem stanowym; obejmują one takie rzeczy, jak roszczenia dotyczące wtargnięcia i uciążliwości wobec właścicieli gruntów, którzy udzielają służebności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto zamieszkać nad morzem?
Wiele osób marzy o tym, aby zamieszkać w miejscu wyjątkowo atrakcyjnym pod względem geograficznym. Taką lokalizacją jest z pewnością nadmorskie […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?