Jakie kroki należy podjąć, aby mieć na posesji własną przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jakie kroki należy podjąć, aby mieć na posesji własną przydomową oczyszczalnię ścieków?
wiem-co-chce
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie w kategorii zbiorników przeznaczonych do odprowadzania nieczystości z domów prywatnych ogromną popularnością cieszą się oczyszczalnie biologiczne. Są one bowiem znacznie tańsze w eksploatacji od tradycyjnych szamb betonowych i plastikowych. Dodatkowo nie stwarzają zagrożenia skażeniem gleby oraz wód gruntowych, a także nie wymagają regularnego opróżniania. W montażu wysokiej jakości oczyszczalni specjalizuje się choćby następująca śremska firma https://interprogress.pl/oferta/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/.

Pamiętajmy o załatwieniu kwestii formalnych

Przydomowa oczyszczalnia to komorowa konstrukcja przystosowana do rozkładu substancji toksycznych w związku mineralne. Uzyskana w ten sposób woda pościekowa może zostać z powodzeniem wykorzystana do podlewania kwiatów, krzewów i warzyw rosnących w ogrodzie. Aby zamontować omawiane urządzenie na własnej posesji, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o wykonanie tzw. operatu wodnoprawnego i zgłoszenie operacji do urzędu gminy (ewentualnie miasta). Dotyczy to jednak modeli o przepustowości nie przekraczającej 5 metrów sześciennych. Z kolei w przypadku modeli generujących co najmniej 7,5 m3 ścieków na dobę niezbędne okaże się złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Pozostałe istotne sprawy formalne to zgłoszenie zakończenia prac do UG i opracowanie dokładnego projektu oczyszczalni z uwzględnieniem jej rozmiaru oraz warunków terenowych występujących na działce. Oczywiście nie obejdzie się również bez przeprowadzenia standardowych czynności montażowych. Mowa tutaj o wykonaniu wykopu w pobliżu obiektu mieszkalnego, osadzeniu w nim konstrukcji, obsypaniu jej sypkim gruntem i położeniu na włazie zbrojonej płyty betonowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrobić dobry domowy bimber?
Jak zrobić dobry domowy bimber?
Produkcja domowego bimbru jest znacznie bardziej opłacalna pod każdym względem niż zakup tradycyjnego alkoholu w sklepie. To oszczędność przede wszystkim […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?