Jakie badania u ginekologa trzeba wykonywać regularnie?

Jakie badania u ginekologa trzeba wykonywać regularnie?
wiem-co-chce
Zdrowe życie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coroczna wizyta u ginekologa powinna być niezbędnym elementem w kalendarzu każdej kobiety. Należy o niej pamiętać nie tylko w przypadku pojawienia się objawów chorobowych, ale również profilaktycznie. Pozwala to wykryć w bezobjawowym stadium nawet bardzo groźne choroby. Istnieje kilka badań, na które warto zdecydować się przy każdej wizycie.

Badanie ginekologiczne, cytologia i USG – kobiecy pakiet zdrowia

Podstawową metodą weryfikacji stanu zdrowia pacjentki jest badanie na fotelu ginekologicznym. Lekarz ocenia wizualnie stan zewnętrznych narządów płciowych, a następnie palpacyjnie, metodą dwuręczną bada narządy wewnętrzne. Kolejnym krokiem jest użycie wziernika, dzięki któremu można dokładnie obejrzeć pochwę i szyjkę macicy. Często jest wówczas pobierany materiał do badania cytologicznego. Cytologię warto wykonywać co roku, ponieważ pozwala ona wykryć stany zapalne i nadżerki, a także raka szyjki macicy. Kolejnym ważnym badaniem jest USG dopochwowe, dzięki któremu możliwa jest ocena macicy, jajników i dna miednicy.

W gabinecie ginekologa warto zbadać również piersi

Nawet jeśli lekarz sam tego nie zaproponuje, warto poprosić, aby zbadał nasze piersi. Niektórzy ginekolodzy wykonują również USG piersi – dobrze jest skorzystać z tej możliwości raz w roku. USG gruczołów sutkowych może też wykonać radiolog. Dbajmy o regularne badania – prywatne lub wykonywane na NFZ. Jeśli interesuje nas dobra poradnia i wykwalifikowany ginekolog Lublin daje cały szereg możliwości. Możemy skorzystać z oferty państwowych poradni, jak i prywatnych placówek oraz kameralnych gabinetów lekarskich. Pamiętajmy, aby minimum raz w roku poddać się badaniu ginekologicznemu, cytologii i USG narządów rodnych oraz piersi.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mezoterapia igłowa – jakie ma zalety?
Mezoterapia igłowa – jakie ma zalety?
Mezoterapia igłowa to nowy sposób wykorzystania naturalnych składników do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Istnieje już od dłuższego czasu, ale zyskuje na […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?