Jak zabezpieczyć drewno przed pożarem?

Jak zabezpieczyć drewno przed pożarem?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sposób działania środków ognioochronnych

Drewno to powszechnie stosowany materiał budowlany. Pomimo wielu zalet ma jedną poważną wadę, którą jest łatwopalność. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych środków można zabezpieczyć drewno przed działaniem ognia. W sprzedaży dostępne są różnorodne preparaty, które pozwalają zmienić najważniejsze parametry pożarowe, takie jak obniżenie podatności na zapalenie. Zastosowany produkt może przyczyniać się także do wydłużenia czasu potrzebnego do zapalenia się drewna. Niektóre środki powodują zmniejszenie szybkości rozprzestrzeniania się płomienia, a co za tym idzie spalania materiału. W związku z tym, że żaden preparat w stu procentach nie uchroni drewna przed spaleniem, należy zwrócić uwagę na odpowiednie instrukcje ppoż. To one wraz z atestowanym sprzętem gaśniczym umożliwiają szybką reakcję w przypadku pojawienia się ognia i minimalizowanie szkód, które wyrządzi żywioł.

Najczęściej stosowane sposoby zabezpieczeń przeciwpożarowych

Istnieje kilka sposobów  zabezpieczenia drewna przed pożarem. Do najczęściej stosowanych metod należy obudowa łatwopalnego materiału, ognioodpornymi płytami kartonowo-gipsowymi. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie izolacji niereaktywnej, która może być wykonana np. z wełny mineralnej. Coraz częściej konstrukcje drewniane pokrywane są masą natryskową, która skutecznie izoluje przed ogniem. Zaletą tej masy jest to, że może być nakładana na dowolny kształt. Wśród często stosowanych zabezpieczeń znajdują się również farby i lakiery chroniące drewno przed ogniem. Przykłady tego rodzaju preparatów znaleźć można na stronie https://www.sklep-firetech.waw.pl/pl/c/ZABEZPIECZENIE-OGNIOCHRONNE-DREWNA/30. Sposób działania takich środków polega na tworzeniu niepalnej powłoki na powierzchni drewna, która minimalizuje dostęp tlenu. Brak tlenu ogranicza proces utleniania się materiału i ulatnianie się z niego palnych gazów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rodzaje herbat – które z nich są uznawane za najzdrowsze dla organizmu?
Rodzaje herbat – które z nich są uznawane za najzdrowsze dla organizmu?
Dla niektórych herbata jest pierwszym napojem w ciągu dnia. Podobnie jak kawa, jest dla organizmu źródłem kofeiny, bardzo przydatnej szczególnie […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?