Uzupełnianie brakującego zęba, lub kilku zębów, jest powszechne wśród stomatologów. Można to zrobić na wiele sposobów. Najczęściej stosowane są protezy całkowite lub częściowe oraz implanty stomatologiczne.
Protezy całkowite i częściowe to ruchome nakładki, które umieszcza się na tkance dziąsła i na pozostałe zęby naturalne. Dentysta pobiera wycisk z jamy ustnej, aby stworzyć indywidualnie dopasowany aparat, który można w razie potrzeby dostosować. Protezy całkowite zastępują wszystkie naturalne zęby, a protezy częściowe – niektóre z nich. Zastosowanie protez zębowych tychy jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem.
Protezy całkowite, a także te częściowe można wyjmować na noc i czyścić miękką szczoteczką. Jeśli będzie się pamiętać o takiej codziennej pielęgnacji, protezy pozostaną w dobrym stanie jeszcze przez długi czas.
Implant stomatologiczny to niewielka tytanowa śruba, którą chirurgicznie umieszcza się w kości szczęki, aby służyła jako sztuczny korzeń dla sztucznego zęba lub korony. Z czasem otaczająca kość łączy się z implantem, tworząc mocny związek, który podtrzymuje zastępczy ząb. Implanty stomatologiczne mogą służyć pacjentowi przez dziesiątki lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie.