Jak prać pościel?

Jak prać pościel?
wiem-co-chce
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pranie pościeli nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga zastosowania odpowiednich detergentów, czy temperatury, które pozwolą na usunięcie zabrudzeń i jednocześnie nie zniszczą materiału. Warto sprawdzić, jak na co dzień należy prać pościel.

Detergenty

Dobór detergentu zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego wykonana jest pościel. W przypadku satyny bawełnianej należy dobierać delikatniejsze środki piorące, które nie uszkadzają struktury materiału. W przypadku flaneli, kory lub bawełny, można prać je w zwykłych proszkach lub żelach. Pościel w łóżeczku niemowlęcym powinno się prać osobno używając do tego celu proszków przeznaczonych dla małych dzieci.

Temperatura

Dobierając temperaturę prania pościeli zawsze należy sugerować się informacjami znajdującymi się na metce. Producent zawsze podaje informację, w jakiej temperaturze można bezpiecznie prać materiał. Pranie pościeli młodzieżowej 160×200 i każdej innej wykonanej z bawełny satynowej powinno być ostrożne – temperatura prania powinna oscylować w okolicy 40-50 stopni Celsjusza. Flanelę, korę czy bawełnę pierze się w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza, przy czym na ogół stosuje się górną granicę temperatury.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Piorąc pościel, powinno się oddzielić materiał biały od kolorowego, a także pamiętać o zapięciu guzików i zamków. Dzięki temu pościel nie ulegnie uszkodzeniu podczas prania. Ważne jest również wywinięcie poszewek na lewą stronę – wówczas zewnętrzna strona pościeli nie będzie tak mocno narażona na detergenty i blaknięcie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Schemat działania przekaźników
Przekaźniki mają bardzo szerokie zastosowanie i znajdziemy je praktycznie wszędzie. Będą obecne zarówno w domowej skrzynce z bezpiecznikami, w urządzeniach […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?