Zgodnie z najnowszymi wytycznymi szpitale, szkoły albo centra handlowe muszą być dostosowane do osób niepełnosprawnych. Miejsca takie powinny pamiętać o ich ułatwieniu im przemieszczania się albo korzystania z toalety. O jakich udogodnieniach trzeba pamiętać w pierwszej kolejności?
Budynki powinny być planowane w taki sposób, żeby ułatwić przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym. Dotyczy to nie tylko osób na wózkach, ale też niesłyszących albo niewidzących. Warto skorzystać z porad specjalistów zajmujących audytami architektonicznymi, takich jak http://www.altix.pl/pl/audyty/audyt-architektoniczny-miejsc-publicznych/. Firma pomoże dokładnie zaplanować wejścia i wjazdy, gdzie ważna jest ich szerokość albo odpowiednie nachylenie. Trzeba o nich pamiętać nie tylko przy okazji drzwi wejściowych, ale też całego budynku. Należy też uwzględnić odpowiednie miejsca parkingowe.
Przy projektowaniu łazienek, szatni i przebieralni trzeba uwzględnić potrzeby osób z niepełnosprawnością. Zazwyczaj oznacza to większą kabinę natryskową lub specjalne dostosowaną toaletę. Trzeba pamiętać o odpowiednich uchwytach, które ułatwiają wstanie z wózka. Drzwi powinny być zamykane od zewnątrz, gdzie wykluczone jest stosowanie progów.