Jak dostosować miejsce i budynek dla osób niepełnosprawnych?

Jak dostosować miejsce i budynek dla osób niepełnosprawnych?
wiem-co-chce
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi szpitale, szkoły albo centra handlowe muszą być dostosowane do osób niepełnosprawnych. Miejsca takie powinny pamiętać o ich ułatwieniu im przemieszczania się albo korzystania z toalety. O jakich udogodnieniach trzeba pamiętać w pierwszej kolejności? 

Wejścia, wjazdy oraz parkingi 

Budynki powinny być planowane w taki sposób, żeby ułatwić przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym. Dotyczy to nie tylko osób na wózkach, ale też niesłyszących albo niewidzących. Warto skorzystać z porad specjalistów zajmujących audytami architektonicznymi, takich jak http://www.altix.pl/pl/audyty/audyt-architektoniczny-miejsc-publicznych/. Firma pomoże dokładnie zaplanować wejścia i wjazdy, gdzie ważna jest ich szerokość albo odpowiednie nachylenie. Trzeba o nich pamiętać nie tylko przy okazji drzwi wejściowych, ale też całego budynku. Należy też uwzględnić odpowiednie miejsca parkingowe.

Pomieszczenia higienicznosanitarne 

Przy projektowaniu łazienek, szatni i przebieralni trzeba uwzględnić potrzeby osób z niepełnosprawnością. Zazwyczaj oznacza to większą kabinę natryskową lub specjalne dostosowaną toaletę. Trzeba pamiętać o odpowiednich uchwytach, które ułatwiają wstanie z wózka. Drzwi powinny być zamykane od zewnątrz, gdzie wykluczone jest stosowanie progów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ogrzewanie domu – dlaczego warto zdecydować się na pellet?
Ogrzewanie domu – dlaczego warto zdecydować się na pellet?
Pellet to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania domu. Wytwarza się go najczęściej z odpadów drewnianych, takich jak wióry czy […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?