Działalność badawczo-rozwojowa – jakie ulgi przysługują firmie za jej prowadzenie?

Działalność badawczo-rozwojowa – jakie ulgi przysługują firmie za jej prowadzenie?
wiem-co-chce
Finanse i rynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Firmy funkcjonują na rynku zazwyczaj w celu realizacji różnego rodzaju usług lub też produkcji i sprzedaży konkretnych produktów. Często zdarza się jednak, że znacznie rozszerzają one zakres swoich działań, prowadząc równocześnie działalność badawczo-rozwojową. Dzięki niej mogą one wymyślać nowe rozwiązania, a tym samym podnosić swój poziom, a także przyczyniać się do postępu na rynku. Jedyną przeszkodą mogą być duże koszty prowadzenia takich prac. Rzeczywistość jest jednak dla firm łaskawa i pozwala korzystać z określonych ulg. Jakie przysługują im z tytułu działalności badawczo-rozwojowej?

W jaki sposób przedsiębiorstwa mogą ograniczyć koszty prac badawczych?

Obecne przepisy stanowią, iż każda firma prowadząca badania, niezależnie od branży w której działa, może korzystać z dodatkowych ulg. Polegają one na możliwości zwiększenia odliczeń od podstawy opodatkowania, związanej z kosztami poniesionymi na działalność badawczo-rozwojową. Wysokość dodatkowych odpisów może wynieść nawet 100% tych kosztów, a spółki o statusie centrów takich badań mogą liczyć nawet na 150% odliczenia, co jest naprawdę korzystne.

Co ważne, aby móc skorzystać z tej opcji, firma musi posiadać koszty kwalifikowane do badań rozwojowych, a także wyodrębnić je w ewidencji. Należą do nich wydatki związane z nabyciem odpowiedniego sprzętu, materiałów, czy też usług doradczych. Warunkiem jest również złożenie stosownego wniosku oraz dopełnienie wszelkich formalności. O szczegółowych wymaganiach możemy przeczytać np. na stronie: http://go-big.com.pl/ulgi-podatkowe/ulga-na-dzialalnosc-br/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Modny manicure – jak go zrobić?
Stworzenie modnego i estetycznego manicure nie jest prostym przedsięwzięciem. Nie trzeba jednak od razu udawać się do kosmetyczki, jeśli marzymy […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?