Czy maski chronią przed smogiem?

Czy maski chronią przed smogiem?
wiem-co-chce
Zdrowe życie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mieszkanie w dużych miastach, które są silnie zurbanizowane, ma wiele zalet. Jednak duża ilość zakładów produkcyjnych w okolicy może także negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców, gdyż bardzo często są przekraczane dopuszczalne normy pyłów. Powstający w ten sposób smog składa się ze szkodliwych związków chemicznych, które upośledzają działanie organizmu. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach może wywoływać choroby nowotworowe, osłabiać układ odpornościowy i powodować niewydolność oddechową.

Jak bronić się przed smogiem?

Maski antysmogowe są jednym z najbardziej skutecznych sposobów na ochronę zdrowia przed toksycznym pyłem, ponieważ znacznie ograniczają przedostawanie się cząsteczek do płuc. Te, które są dobrej jakości, mogą zatrzymać nawet 99% szkodliwych substancji. Maski są wyposażone w filtry z węglem aktywnym, który wyłapuje chorobotwórcze substancje. Zapobiega to przed ich wnikaniem do organizmu i wywoływaniem groźnych dla zdrowia i życia infekcji. Ten rodzaj ochrony jest szczególnie wskazany dla osób, które borykają się z chorobami przewlekłymi płuc i serca.

Jak wybrać odpowiednią maskę?

Aby maska skutecznie spełniała swoją funkcję, należy ją odpowiednio dobrać. Powinna być wykonana z lekkiego materiału, ściśle przylegać do twarzy oraz zasłaniać usta i nos, ważne jest także aby umieszczone na niej dwa zawory zwrotne umożliwiały oddychanie. Na rynku można znaleźć maski w szerokim przedziale cenowym. Najtańsze można kupić już na kilkadziesiąt groszy, jednak są one z reguły jednorazowe. Jeśli natomiast ma ona skutecznie ograniczać wpływ smogu na organizm przez dłuższy czas, to należy zainwestować w maską z wymiennym filtrem. Warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada oznaczenie N99 lub N95, co oznacza, że zatrzymuje ponad 90% zanieczyszczeń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać i ułożyć deski kompozytowe?
Jak wybrać i ułożyć deski kompozytowe?
Wybierając deski wykonane z kompozytu, należy zwrócić uwagę na ich istotne parametry techniczne, w tym między innymi: gęstość, twardość, wytrzymałość […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?