Co to jest darowizna rzeczowa i jak ją przekazać?

Co to jest darowizna rzeczowa i jak ją przekazać?
wiem-co-chce
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Najprościej rzecz ujmując darowizna rzeczowa, to dobro, które osoba prywatna, członek rodziny, ale również organizacja czy stowarzyszenie otrzymuje w prezencie i nie musi za to płacić. Ten rodzaj darowizny jest oczywiście dobrowolny i został ujęty w polskich przepisach prawa, szczególnie w przepisach dotyczących prawa spadkowego, ale nie tylko.

Kto może przekazać darowiznę?

Darowizna rzeczowa może być przekazana przez dowolną osobę na rzecz dowolnego podmiotu. Co ważne, nie jest darowana po śmierci (chociaż zapisy aktów notarialnych mogą taką sytuację przewidywać), ale za życia. 

Darowiznę można przekazać osobom spokrewnionym, ale niekoniecznie. Bardzo często darowizna rzeczowa przekazywana jest różnego rodzaju organizacjom, na przykład fundacjom. Nierzadko są to sprzęty medyczne do ratowania zdrowia i życia podopiecznych.

Forma darowizny rzeczowej

Darowizna może zostać przekazana w postaci dobra materialnego, ale nie tylko. Bardzo często wyrażana jest w postaci środków pieniężnych albo usług. Musi zostać przekazana w formie umowy pomiędzy darczyńcą a podmiotem obdarowanym, z reguły jest to stosowny akt notarialny. 

Co istotne, jeśli darowiznę rzeczową otrzyma organizacja, nie musi od niej płacić podatku, ale tylko wtedy, kiedy darowizna zostanie przeznaczona na jej cele statutowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kosmetyczne modelowanie sylwetki
Na rynku jest wiele kosmetyków, które obiecują  szybkie działanie. Niestety, mało który preparat jest w stanie cokolwiek zmienić. Najczęściej modelowaniu […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?