Znaczenie badań wizualnych w budownictwie

Jedną z najważniejszych zasad, na których opiera się budownictwo, jest zapewnianie bezpieczeństwa stworzonych obiektów. By można było to bezpieczeństwo zapewnić, konstrukcje muszą być odpowiednio przebadane. W tym celu stosuje się różne metody, takie jak chociażby badania nieniszczące typu MT, ale także tradycyjne badania wizualne. Poddaje się im przede wszystkim zewnętrzną powierzchnię konstrukcji stalowych, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie miało miejsce łączenie elementów poprzez spawanie.

Zapewnianie bezpieczeństwa

Jak więc ustaliliśmy już we wstępie, najważniejszym znaczeniem badań wizualnych w budownictwie jest zapewnianie bezpieczeństwa tworzonym obiektom. Każde połączenie skręcane, nitowane, ale przede wszystkim spawane, powinno zostać dokładnie ocenione przez certyfikowanych fachowców, zanim cały obiekt zostanie oddany do użytku. Fachowcy ci powinni dysponować certyfikatem badań wizualnych V2, który poświadcza ich uprawnienia oraz predyspozycje fizyczne (sprawność wzroku) do przeprowadzania tego rodzaju prac.

Długowieczność konstrukcji

Niezmiernie ważnym aspektem badań wizualnych, oraz badań w ogóle w budownictwie, jest również sprawdzanie stanu zużycia poszczególnych elementów i połączeń. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowe, nadmierne zużywanie się konstrukcji i włączyć działania zapobiegawcze. Mowa tutaj przede wszystkim o pojawianiu się pęknięć na połączeniach spawanych, nitowanych oraz skręcanych, które można wykryć między innymi dzięki stosowaniu badań wizualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =