Rodzaje gwoździ budowlanych

Rodzaje gwoździ budowlanych
wiem-co-chce
Branża budowlana
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gwoździe to podstawowe akcesoria służące do łączenia elementów wykonanych z drewna i innych materiałów. Składają się zazwyczaj z metalowego, ostro zakończonego trzpienia oraz płaskiego łebka. Wykorzystuje się je powszechnie przede wszystkim na placach budowy, w zakładach przemysłowych i wszelkiego rodzaju warsztatach. W ofercie każdego producenta gwoździ znajdziemy liczne produkty zróżnicowane m.in. pod względem kształtu łebka, długości, koloru i materiału wykonania. Niektóre z ich mają uniwersalne zastosowanie, inne zaś są przeznaczone do zadań specjalnych. 

Drobne elementy, bez których nie byłoby możliwe wykonanie wielu konstrukcji 

Gwoździe budowlane dzielą się na wiele rodzajów, a najpopularniejsze są modele ocynkowane z okrągłym lub kwadratowym trzpieniem. Te pierwsze są często używane w trakcie standardowych remontów, prac wykończeniowych i budowy obiektów mieszkalnych, drugie zaś sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest ponadprzeciętna odporność na zniszczenia i wysoki poziom stabilności (kwadratowy przekrój zapewnia bowiem znacznie większą siłę zamocowania). Wymienione typy gwoździ mogą posiadać łebek płaski, stożkowaty, ewentualnie owalny o gładkiej lub chropowatej powierzchni. Oprócz nich często spotykane są również modele papowe, używane głównie przy pracach dekarskich, polegających na montażu papy izolacyjnej i przytwierdzaniu cienkich blach do konstrukcji z drewna. Oto pozostałe popularne wersje gwoździ budowlanych:

– narożnikowe,

– sufitowe – w kształcie haczyków (do mocowania wszelkich materiałów),

– zawiasowe – pozbawione łebka,

– montażowe – ze stożkowym zgrubieniem u samej nasady,

– walcowane (pierścieniowe lub spiralnie) – stosowane np. do produkcji palet czy skrzyń,

– stolarskie – z dużą główką i o niewielkiej średnicy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile kosztują pokazy barmańskie?
Pokaz barmański to jeden z najbardziej atrakcyjnych sposobów na uświetnienie każdej imprezy okolicznościowej (zwłaszcza wesela), firmowej czy integracyjnej. Trwa około […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?