Rodzaje lamp, które warto zamontować w domu

Rodzaje lamp, które warto zamontować w domu
wiem-co-chce
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę w każdym domu, ponieważ nie tylko rozjaśnia pomieszczenia, ale także buduje nastrój i wpływa na nasze emocje. Jeśli więc pragniemy żyć w zdrowiu i skutecznie wypoczywać, powinniśmy zamontować w poszczególnych wnętrzach konkretne rodzaje lamp i innych podobnych elementów. Warto postawić zwłaszcza na oprawy emitujące zarówno chłodne światło, jak i ciepłe – pierwsze pobudza bowiem do działania, drugie zaś relaksuje. Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania, to w mieszkaniu sprawdzą się m.in. lampy sufitowe, biurkowe i stojące, a także kinkiety zewnętrzne czy listwy LED-owe. 

Postaw na zróżnicowane oświetlenie – ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne

Do każdego z domowych wnętrz należy dopasować właściwy rodzaj oświetlenia – to ogólna zasada przyświecająca wszystkim projektantom. I tak na przykład światła punktowe idealnie wręcz sprawdzą się w kuchni czy łazience, natomiast duże lampy będą ozdobą salonu albo jadalni, ewentualnie pokoju sypialnego. W niektórych miejscach warto też postawić na oświetlenie podłogowe (najczęściej wpuszczane w ściany), które powinno stanowić dodatkowe źródło (np. przy stopniach schodów). Z całą pewnością ograniczenie się do powieszenia w pomieszczeniach wyłącznie jednej lampy sufitowej nie jest rozwiązaniem optymalnym – nie pozwoli bowiem nadać każdemu z nich indywidualnego charakteru

. A zatem konieczne jest zamontowanie oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. To pierwsze powinno być jedynie tłem dla miejscowego i rozjaśniać całość przestrzeni – dlatego musi się znaleźć w jej centrum. Może to być żyrandol o pająkowatym kształcie lub prosta oprawa. Z kolei oświetlenie miejscowe wykorzystujemy przede wszystkim do rozjaśniania poszczególnych stref, w których wykonujemy określone czynności – np. gotujemy, czytamy czy robimy makijaż (kinkiet, listwa, lampka na biurko itp.). Dekoracyjne światło jest natomiast przeznaczone do akcentowania walorów pomieszczenia i wprowadzania do niego pożądanego nastroju. Dzięki niemu skutecznie wyeksponujemy wszelkie detale, takie jak choćby rośliny, meble lub obrazy.

Co sprawdzi się w poszczególnych wnętrzach?

Lampy i inne oprawy należy dobierać zawsze z uwzględnieniem charakteru danego wnętrza. W sypialni, która służy do wypoczynku i nie wymaga górnego światła, wystarczą często kinkiety oraz lampka nocna stawiana na stoliku przy łóżku. Ich duży wybór można znaleźć na https://elektromag.pl/pl/c/Lampki-nocne-do-sypialni/112. Bardzo ważne jest, aby była skierowana na naszą stronę – dzięki temu bowiem emitowany przez nią strumień światła nie będzie przeszkadzał partnerowi spać (np. gdybyśmy w tym czasie chcieli poczytać). W sypialni doskonale sprawdzają się też halogeny zainstalowane w suficie. 

Oto rozwiązania polecane do pozostałych domowych wnętrz.

Jadalnia oraz pokój dzienny – nad stołem warto powiesić lampę sufitową o prostej formie albo niezwykle obecnie modną lampę typu wędka, zamocowaną na dosyć długim pałąku z regulacją długości. W identyczny sposób możemy też rozjaśnić miejsce wypoczynku – kanapę albo fotel. Dobrze będzie się też prezentowała duża lampa podłogowa.

Kuchnia –  oświetlenie odgrywa w niej kluczową rolę, dlatego poszczególne źródła muszą się znajdować w różnych obszarach. Samo światło górne będzie niewystarczające, ponieważ nie rozjaśni miejsc, w których wykonujemy takie czynności, jak przygotowywanie posiłków czy mycie naczyń. Niezbędne jest zatem zamontowanie listw (halogenowych lub LED-owych) i kinkietów  – w okolicy blatów i zlewozmywaków, najlepiej pod szafkami, ewentualnie na ścianie.

Korytarz – najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku kinkiety ścienne i lampy sufitowe. Zadbajmy zwłaszcza o dobre doświetlenie miejsca przed lustrem . 

Łazienka – jest to wnętrze, które wymaga doskonale rozjaśnionej przestrzeni przy lustrze, ponieważ kobiety wykonują tam makijaż. Najlepiej sprawdzą się oprawy liniowe montowane nad lustrem. Alternatywą są natomiast lampy zwisające i listwy LED-owe umieszczone nad wanną, które pełnią także funkcję dekoracyjną. 

Pokój dziecka – koniecznie jest światło górne i lampka na biurku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy ogrzewanie elektryczne ma sens?
Kiedy ogrzewanie elektryczne ma sens?
Coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania elektrycznego. Warto zastanowić się kiedy ma to sens. Ogrzewanie domu za pomocą […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?