Odpowiednie oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę w każdym domu, ponieważ nie tylko rozjaśnia pomieszczenia, ale także buduje nastrój i wpływa na nasze emocje. Jeśli więc pragniemy żyć w zdrowiu i skutecznie wypoczywać, powinniśmy zamontować w poszczególnych wnętrzach konkretne rodzaje lamp i innych podobnych elementów. Warto postawić zwłaszcza na oprawy emitujące zarówno chłodne światło, jak i ciepłe – pierwsze pobudza bowiem do działania, drugie zaś relaksuje. Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania, to w mieszkaniu sprawdzą się m.in. lampy sufitowe, biurkowe i stojące, a także kinkiety zewnętrzne czy listwy LED-owe.
Do każdego z domowych wnętrz należy dopasować właściwy rodzaj oświetlenia – to ogólna zasada przyświecająca wszystkim projektantom. I tak na przykład światła punktowe idealnie wręcz sprawdzą się w kuchni czy łazience, natomiast duże lampy będą ozdobą salonu albo jadalni, ewentualnie pokoju sypialnego. W niektórych miejscach warto też postawić na oświetlenie podłogowe (najczęściej wpuszczane w ściany), które powinno stanowić dodatkowe źródło (np. przy stopniach schodów). Z całą pewnością ograniczenie się do powieszenia w pomieszczeniach wyłącznie jednej lampy sufitowej nie jest rozwiązaniem optymalnym – nie pozwoli bowiem nadać każdemu z nich indywidualnego charakteru
. A zatem konieczne jest zamontowanie oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. To pierwsze powinno być jedynie tłem dla miejscowego i rozjaśniać całość przestrzeni – dlatego musi się znaleźć w jej centrum. Może to być żyrandol o pająkowatym kształcie lub prosta oprawa. Z kolei oświetlenie miejscowe wykorzystujemy przede wszystkim do rozjaśniania poszczególnych stref, w których wykonujemy określone czynności – np. gotujemy, czytamy czy robimy makijaż (kinkiet, listwa, lampka na biurko itp.). Dekoracyjne światło jest natomiast przeznaczone do akcentowania walorów pomieszczenia i wprowadzania do niego pożądanego nastroju. Dzięki niemu skutecznie wyeksponujemy wszelkie detale, takie jak choćby rośliny, meble lub obrazy.
Lampy i inne oprawy należy dobierać zawsze z uwzględnieniem charakteru danego wnętrza. W sypialni, która służy do wypoczynku i nie wymaga górnego światła, wystarczą często kinkiety oraz lampka nocna stawiana na stoliku przy łóżku. Ich duży wybór można znaleźć na https://elektromag.pl/pl/c/Lampki-nocne-do-sypialni/112. Bardzo ważne jest, aby była skierowana na naszą stronę – dzięki temu bowiem emitowany przez nią strumień światła nie będzie przeszkadzał partnerowi spać (np. gdybyśmy w tym czasie chcieli poczytać). W sypialni doskonale sprawdzają się też halogeny zainstalowane w suficie.
Oto rozwiązania polecane do pozostałych domowych wnętrz.
Jadalnia oraz pokój dzienny – nad stołem warto powiesić lampę sufitową o prostej formie albo niezwykle obecnie modną lampę typu wędka, zamocowaną na dosyć długim pałąku z regulacją długości. W identyczny sposób możemy też rozjaśnić miejsce wypoczynku – kanapę albo fotel. Dobrze będzie się też prezentowała duża lampa podłogowa.
Kuchnia – oświetlenie odgrywa w niej kluczową rolę, dlatego poszczególne źródła muszą się znajdować w różnych obszarach. Samo światło górne będzie niewystarczające, ponieważ nie rozjaśni miejsc, w których wykonujemy takie czynności, jak przygotowywanie posiłków czy mycie naczyń. Niezbędne jest zatem zamontowanie listw (halogenowych lub LED-owych) i kinkietów – w okolicy blatów i zlewozmywaków, najlepiej pod szafkami, ewentualnie na ścianie.
Korytarz – najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku kinkiety ścienne i lampy sufitowe. Zadbajmy zwłaszcza o dobre doświetlenie miejsca przed lustrem .
Łazienka – jest to wnętrze, które wymaga doskonale rozjaśnionej przestrzeni przy lustrze, ponieważ kobiety wykonują tam makijaż. Najlepiej sprawdzą się oprawy liniowe montowane nad lustrem. Alternatywą są natomiast lampy zwisające i listwy LED-owe umieszczone nad wanną, które pełnią także funkcję dekoracyjną.
Pokój dziecka – koniecznie jest światło górne i lampka na biurku.