Rodzaje gwoździ budowlanych

Rodzaje gwoździ budowlanych
wiem-co-chce
Branża budowlana
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gwoździe to podstawowe akcesoria służące do łączenia elementów wykonanych z drewna i innych materiałów. Składają się zazwyczaj z metalowego, ostro zakończonego trzpienia oraz płaskiego łebka. Wykorzystuje się je powszechnie przede wszystkim na placach budowy, w zakładach przemysłowych i wszelkiego rodzaju warsztatach. W ofercie każdego producenta gwoździ znajdziemy liczne produkty zróżnicowane m.in. pod względem kształtu łebka, długości, koloru i materiału wykonania. Niektóre z ich mają uniwersalne zastosowanie, inne zaś są przeznaczone do zadań specjalnych. 

Drobne elementy, bez których nie byłoby możliwe wykonanie wielu konstrukcji 

Gwoździe budowlane dzielą się na wiele rodzajów, a najpopularniejsze są modele ocynkowane z okrągłym lub kwadratowym trzpieniem. Te pierwsze są często używane w trakcie standardowych remontów, prac wykończeniowych i budowy obiektów mieszkalnych, drugie zaś sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest ponadprzeciętna odporność na zniszczenia i wysoki poziom stabilności (kwadratowy przekrój zapewnia bowiem znacznie większą siłę zamocowania). Wymienione typy gwoździ mogą posiadać łebek płaski, stożkowaty, ewentualnie owalny o gładkiej lub chropowatej powierzchni. Oprócz nich często spotykane są również modele papowe, używane głównie przy pracach dekarskich, polegających na montażu papy izolacyjnej i przytwierdzaniu cienkich blach do konstrukcji z drewna. Oto pozostałe popularne wersje gwoździ budowlanych:

– narożnikowe,

– sufitowe – w kształcie haczyków (do mocowania wszelkich materiałów),

– zawiasowe – pozbawione łebka,

– montażowe – ze stożkowym zgrubieniem u samej nasady,

– walcowane (pierścieniowe lub spiralnie) – stosowane np. do produkcji palet czy skrzyń,

– stolarskie – z dużą główką i o niewielkiej średnicy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co powienien wiedzieć początkujący motocyklista?
Co powienien wiedzieć początkujący motocyklista?
Jazda motocyklem znacząco różni się od jazdy samochodem, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Każdy początkujący motocyklista powinien zaopatrzyć […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?