Konstrukcja z płyt warstwowych – Dlaczego jest tak popularna?

Konstrukcja z płyt warstwowych – Dlaczego jest tak popularna?
wiem-co-chce
Branża budowlana
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Płyta warstwowa to materiał kompozytowy wykonany z dwóch lub więcej warstw blachy z izolatorem pomiędzy nimi. Płyty warstwowe są często wykonywane z drewna, aluminium lub stali. Wykorzystuje się je do produkcji różnych produktów, od budynków i samochodów po łodzie.

Jak powstały płyty warstwowe?

NASA wynalazła panel warstwowy w 1960 roku jako sposób na zmniejszenie wagi i zwiększenie sztywności elementów statków kosmicznych. Panele były używane podczas projektów budowlanych w latach 70-tych, ale nie stały się powszechnie stosowane aż do znacznie późniejszych lat 80-tych.

Budynki z płyt warstwowych

Właściciele domów i firm cenią płyty warstwowe, ponieważ są one trwałą, opłacalną metodą izolacji, która może pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania/chłodzenia. Płyty warstwowe, które składają się z dwóch warstw sklejki lub FRP z warstwą izolacyjną pomiędzy nimi, są szeroko stosowane do zapewnienia wsparcia strukturalnego przy jednoczesnym zatrzymaniu ciepła. Obecnie przy użyciu płyt warstwowych buduje się nie tylko budynki mieszkalne, ale również komercyjne, jak na przykład kontenery gastronomiczne.

Z czego zbudowana jest płyta warstwowa?

Najpopularniejszym materiałem do budowy płyt warstwowych jest aluminium. Dlaczego? Z kilku powodów:

  • Jest ono stosunkowo niedrogie;
  • Jest lekkie i wytrzymałe jak na swoją wagę;
  • Dobrze utrzymuje ciepło;
  • Jest odporny na korozję;
  • Jest elastyczny, co ułatwia pracę z nim.

Możliwe jest również zastosowanie innych materiałów, takich jak stal nierdzewna czy włókno szklane. Są one cięższe od aluminium i dlatego droższe. Można je jednak stosować tam, gdzie waga nie stanowi problemu (np. w przemyśle lotniczym).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kosmetyki pielęgnacyjne do ciała, które warto powinny znaleźć się w każdej łazience
Kosmetyki pielęgnacyjne do ciała, które warto powinny znaleźć się w każdej łazience
Bez niektórych kosmetyków wiele osób nie wyobraża sobie łazienki lub kosmetyczki. Mogą one poprawiać jakość cery, nawilżać skórę lub pielęgnować […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?