Prywatny monitoring a prawo

Prywatny monitoring a prawo
wiem-co-chce
Finanse i rynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Postęp technologiczny sprawia, że współczesny człowiek jest coraz częściej monitorowany przez różnego rodzaju kamery. Jeszcze do niedawna były one montowane w niebezpiecznych dzielnicach miast lub w sklepach. Coraz częściej jednak wiele osób decyduje się na prywatny monitoring. Przed jego założeniem, warto jednak zapoznać się z przepisami prawa, aby nie narazić się na niepotrzebne problemy.

Okazuje się, że jeśli chodzi o tzw. prywatny monitoring to póki co nie istnieje prawo, które w sposób kompleksowy rozwiązywało by kwestie dotyczące sposobu montażu kamer. Konieczność stosowania pojedynczych artykułów Kodeksu Cywilnego i dopasowywania ich do danej sytuacji jest nie tylko niewygodna, ale rodzi także wiele sporów, które bardzo często rozstrzygane są dopiero przez sądy. Problemem jest przede wszystkim sprzeczność przepisów, które z jednej strony zezwalają na wykorzystywanie monitoringu w celu ochrony swego dobytku, z drugiej strony gwarantują ochronę wizerunku i danych osobowych osobom monitorowanym. Brak jednolitego prawa powoduje, że jak na razie każdy przypadek sporny musi być przez sądy rozpatrywany indywidualnie.

Jeżeli więc zamierzamy na swojej posesji zamontować monitoring prywatny, na który składać się będą kamery IP WIFI, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, aby nie były one skierowane na posesję sąsiada. W przypadku, gdy tak się stanie, a obraz z kamer będzie utrwalany i upowszechniany, możemy zostać oskarżeni o nieuprawnione wykorzystywanie danych osobowych i wizerunku osób trzecich. Za taki czyn Kodeks Karny przewiduje karę grzywny lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Oczywiście, wiele zależy od tego, czy utrwalanie i udostępnianie wizerunku osób trzecich odbywało się przypadkowo, czy w sposób zamierzony.

Powyższy przykład pokazuje jednak, że chociaż monitoring prywatny jest coraz bardziej popularny i powszechny, nieumiejętnie stosowany może spowodować konflikt z prawem. Dlatego przed przed jego montażem, warto dokładnie zaplanować miejsca, które ma obejmować swym zasięgiem, by nie naruszać niczyich dóbr osobistych.

Jeśli szukasz monitoringu do swojego domu, sprawdź ofertę sklepu internetowego Xblitz. Znajdziesz tam wysokiej jakości sprzęt elektroniczny, m.in. kamerę IP z WIFI, czy nadajnik GPS.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odzyskiwanie należności – w czym pomoże prawnik?
Obecnie przedsiębiorcy mają kilka sposobów na skuteczne odzyskiwanie swoich należności. Najczęściej wybór pada na kancelarię windykacyjną, w której pracują przeważnie […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?