Pellet, czyli paliwo stałe – produkcja

Pellet, czyli paliwo stałe – produkcja
wiem-co-chce
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach rośnie popularność ogrzewania domu pelletem. Produkt, dotąd mało znany, zdobywa uznanie coraz szerszego grona odbiorców. Czym jest pellet i co przyczyniło się do jego sukcesu?

Pellet – podstawowe informacje o jego wytwarzaniu

Pellet to paliwo stałe, zasilające kotły CO, powstaje przez sprasowanie materiału biologicznego. Jako surowiec do produkcji pelletu wykorzystuje się najczęściej pozostałości procesów produkcyjnych. Są to zarówno trociny i rozdrobnione skrawki drewna (odpady z przemysłu drzewnego), jak i słoma, łuski czy pestki (z przemysłu spożywczego i rolnictwa). Do produkcji pelletu użyć można również materiałów specjalnie dedykowanych temu zastosowaniu – na przykład biomasy z wierzby energetycznej. W chwili obecnej najpopularniejszym produktem tej klasy jest pellet drzewny – można go kupić przykładowo ze strony internetowej https://top-pellet.pl/lubelskie/biala-podlaska/. Na drugim miejscu plasuje się pellet ze słomy. Jak jednak wygląda w praktyce jego produkcja? Pierwszym etapem jest mielenie materiałów. Specjalistyczne aparaty dokonują jego rozdrobnienia, następnie, w kolejnej fazie, następuje granulacja. Ostatnim etapem jest schłodzenie produktu gotowego oraz jego konfekcjonowanie: przesypanie do opakowań, w których trafi do sprzedaży. Pellet uznawany jest za ekologiczne źródło energii, w związku z czym zdobywa coraz większe uznanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Spożywanie warzyw i owoców – sekret zdrowia i dobrego samopoczucia
Spożywanie warzyw i owoców – sekret zdrowia i dobrego samopoczucia
Od wieków wiadomo, że owoce i warzywa są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. W diecie dorosłych oraz dzieci powinna […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?