Organy kościelne

Organy kościelne
wiem-co-chce
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Organy kościelne są instrumentem dętym, co oznacza, iż to drgające w nich powietrze odpowiada za odpowiednią emisję dźwięków. Z racji na swoje – raczej – złożone rozmiary sprawdzą się w budynkach przestrzennych i charakteryzujących się posiadaniem dużej dozy wolnej powierzchni. Jednak, wraz z dużym metrażem pojawia się czynnik właściwej akustyki, który musi zostać wzięty pod uwagę, przy budowie kościoła, jeśli zależy nam na wyraźnym i przyjemnym dla ucha rozchodzeniu się dźwięków.

Z racji tego, iż organy kościelne należą do grupy bardziej złożonych i skomplikowanych instrumentów nie każdy będzie w stanie odpowiednio wykorzystać ich właściwości. Dlatego też, organista przedstawiać powinien nie tylko słuch muzyczny, ale i doświadczenie organisty najlepiej poparte zakończeniem specjalistycznych kursów. W zależności od rozbudowania instrumentu kościelnego, posiada on więcej możliwości kompozycji oraz emisji dźwięków, przy czym – równocześnie – wymaga od grającego większych umiejętności.

Na organy kościelne składają się, przede wszystkim, elementy takie jak: miechy, kondukty, wiatrownice czy piszczałki. Te części składowe schowane są w szafie organowej, dlatego też nie są widoczne dla naszego oka z zewnątrz. Mimo tego, to właśnie na nich spoczywa największa odpowiedzialność za wydobywanie się z instrumentu odpowiednich tonów, toteż nie powinno się zapominać o ich regularnej konserwacji oraz czyszczeniu. Zazwyczaj, do budowy organów kościelnych używa się drewna, metali (w postaci stopu ołowiu czy cynku), skór, a nawet pergaminu. Za średniej wielkości instrument kościelny będziemy musieli zapłacić od 3-4 tysięcy do nawet 8 tysięcy złotych – różnice w cenie wynikają z zastosowania bardziej lub mniej kosztownych elementów oraz samej firmy odpowiedzialnej za produkcję.

Sprawdź ofertę organów w sklepie internetowym Sklep Sakralny.

Interesuje Ciebie rynograf z orłem? Znajdziesz go w ofercie sklepu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy wybierając się na statek, należy zabrać specjalne obuwie?
Czy wybierając się na statek, należy zabrać specjalne obuwie?
Wybierając się pierwszy raz na jacht, często zastanawiamy się nad odpowiednim przygotowaniem do takich wakacji na jeziorze. Co wybrać, aby […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?