Organy kościelne

Organy kościelne
wiem-co-chce
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Organy kościelne są instrumentem dętym, co oznacza, iż to drgające w nich powietrze odpowiada za odpowiednią emisję dźwięków. Z racji na swoje – raczej – złożone rozmiary sprawdzą się w budynkach przestrzennych i charakteryzujących się posiadaniem dużej dozy wolnej powierzchni. Jednak, wraz z dużym metrażem pojawia się czynnik właściwej akustyki, który musi zostać wzięty pod uwagę, przy budowie kościoła, jeśli zależy nam na wyraźnym i przyjemnym dla ucha rozchodzeniu się dźwięków.

Z racji tego, iż organy kościelne należą do grupy bardziej złożonych i skomplikowanych instrumentów nie każdy będzie w stanie odpowiednio wykorzystać ich właściwości. Dlatego też, organista przedstawiać powinien nie tylko słuch muzyczny, ale i doświadczenie organisty najlepiej poparte zakończeniem specjalistycznych kursów. W zależności od rozbudowania instrumentu kościelnego, posiada on więcej możliwości kompozycji oraz emisji dźwięków, przy czym – równocześnie – wymaga od grającego większych umiejętności.

Na organy kościelne składają się, przede wszystkim, elementy takie jak: miechy, kondukty, wiatrownice czy piszczałki. Te części składowe schowane są w szafie organowej, dlatego też nie są widoczne dla naszego oka z zewnątrz. Mimo tego, to właśnie na nich spoczywa największa odpowiedzialność za wydobywanie się z instrumentu odpowiednich tonów, toteż nie powinno się zapominać o ich regularnej konserwacji oraz czyszczeniu. Zazwyczaj, do budowy organów kościelnych używa się drewna, metali (w postaci stopu ołowiu czy cynku), skór, a nawet pergaminu. Za średniej wielkości instrument kościelny będziemy musieli zapłacić od 3-4 tysięcy do nawet 8 tysięcy złotych – różnice w cenie wynikają z zastosowania bardziej lub mniej kosztownych elementów oraz samej firmy odpowiedzialnej za produkcję.

Sprawdź ofertę organów w sklepie internetowym Sklep Sakralny.

Interesuje Ciebie rynograf z orłem? Znajdziesz go w ofercie sklepu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy prowadząc swoją firmę warto skorzystać z usług księgowej?
Czy prowadząc swoją firmę warto skorzystać z usług księgowej?
Prowadzenie własnej firmy to prawdziwe wyzwanie. Wymaga od właściciela bardzo dobrej organizacji pracy, sumienności, wielozadaniowości oraz przede wszystkim nastawienia na […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?