Objawy i leczenie nerwicy

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, którego zalążkiem są nierozwikłane konflikty zewnętrzne. Według danych zmaga się z nim aż 8 milionów Polaków. Mimo iż zaburzenia nerwicowe dotyczą psychiki, to cierpi przez nie również i ciało. Nieleczone i bagatelizowane mogą trwać przez wiele lat. 

Typowe objawy zaburzeń nerwicowych

Do głównych objawów nerwicy należy poczucie nieustającego lęku, zaburzenia pamięci, częste koszmary, ogólny niepokój. Dodatkowo towarzyszą problemy z zasypianiem, zmęczenie, nadpobudliwość oraz zaburzenia dysocjacyjne. Oprócz wyżej wymienionych objawów mogą pojawić się również choremu symptomy fizyczne takie jak bóle głowy, nadciśnienie, problemy skórne, wzmożona potliwość, występowanie tików nerwowych, mdłości oraz suchość w ustach.

Sposoby na przywrócenie spokoju duszy i ciała – czyli jak poradzić sobie z nerwicą?

Na początku konieczne jest wykluczenie wszelkich zmian organicznych (współpraca z lekarzami i rehabilitantami). Zaburzeń nerwicowych nie należy leczyć tylko farmakologicznie, ponieważ wtedy jedynie tłumione są objawy, a nie jest wykonywana praca nad przyczynami zaburzeń. W efekcie czego pacjent nie zdrowieje, a jedynie zaczyna lepiej funkcjonować. Wtedy konieczna jest pomoc psychologa w Poznaniu czy każdym innym pobliskim mieście.

Aby przywrócić znerwicowanej osobie spokój, kieruje się ją na psychoterapię nerwic – indywidualną lub grupową.  Poza nią, podstawą leczenia występujących zaburzeń lękowych jest też psychoeduakcja czy też metody relaksacyjne. W wybranych przypadkach – terapie rodzinne oraz farmakoterapia.W przeważającej części przypadków zaburzenia nerwicowe ustępują wraz z wiekiem oraz za sprawą odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + osiem =