Na czym polega cięcie plazmowe?

Na czym polega cięcie plazmowe?
wiem-co-chce
Finanse i rynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie w przemyśle sporą popularnością cieszy się tzw. cięcie plazmowe z udziałem zjonizowanej materii charakteryzującej się przewagą kationów dodatnich nad elektronami ujemnymi. Wykonuje się je najczęściej za pomocą nowoczesnego plotera CNC o konstrukcji stołowej, sterowanego komputerowo. Do prawidłowego działania tego urządzenia wymagane jest zasilanie elektryczne oraz specjalny gaz techniczny. W roli tego ostatniego znakomicie sprawdza się tlen podawany bezpośrednio z butli, ewentualnie azot, wodór albo argon. 

Rezultaty więcej niż satysfakcjonujące

Cięcie plazmowe cnc wykorzystywane jest przede wszystkim do obróbki rozmaitych materiałów przewodzących prąd, a w szczególności stali nierdzewnej, aluminium, miedzi i żeliwa. W ten sposób można z powodzeniem rozcinać choćby blachy o grubości do 75 milimetrów, rury instalacyjne, kształtowniki oraz siatki. Sam proces polega na topieniu i usuwaniu metalu z wyznaczonej szczeliny bardzo mocno skoncentrowanym łukiem plazmowym, który posiada dużą energię kinetyczną. Jarzy się on zawsze pomiędzy elektrodą topliwą a obrabianym obiektem. Źródłem plazmy jest natomiast dedykowany palnik. Przepuszczany przez łuk gaz powoduje jego jonizację i w konsekwencji wytworzenie strumienia plazmy o temperaturze sięgającej nawet 15 000 stopni Celsjusza. Podstawowa zaleta tego rodzaju cięcia to niezwykle wysoka precyzja, przekładająca się na brak konieczności przeprowadzania etapu wykończeniowego (idealnie gładkie krawędzie). Oto pozostałe istotne atuty:

-oszczędność pieniędzy (z powodu strat materiałowych ograniczonych do minimum),

-prędkość kilka razy większa aniżeli w przypadku tradycyjnego cięcia tlenowo-gazowego,

-znakomita jakość powierzchni po obróbce,

-niemal całkowita automatyzacja.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaka jest różnica między psychologiem a psychiatrą?
Problemy psychiczne są naturą XXI wieku. Ogromne tempo życia powoduje, że wiele jednostek nie jest w stanie nadążyć za uciekającym […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?