Kwiaty w domu – jak o nie dbać?

Kwiaty w domu – jak o nie dbać?
wiem-co-chce
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kwiaty doniczkowe, tak jak i wszystkie inne rośliny trzymane w domu, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto więc zapoznać się z tajnikami skutecznej hodowli, aby nasze kompozycje przez długi czas zdobiły wnętrze mieszkania. 

Chyba każdy z nas lubi przebywać w pomieszczeniach o niebanalnej aranżacji. Kwiaty to z pewnością jeden z najlepszych elementów pozwalających nie tylko ozdobić wnętrze, ale i sprawić, że będzie miało ono pozytywną aurę. Duża ilość roślinności w domu doskonale dba o jakość powietrza i wspaniałą estetykę. Warto jednak pamiętać, aby odpowiednio dbać o rośliny doniczkowe. Ważna jest w tym przypadku zarówno regularność, jak i dobór właściwych akcesoriów, które stworzą florze idealne warunki do wzrostu. Dowiedzmy się, jak pielęgnować kwiaty znajdujące się w domu, aby z dnia na dzień stawały się coraz piękniejsze. 

Pielęgnacja dobrana indywidualnie

Zanim zapoznamy się z podstawami właściwej pielęgnacji roślin, musimy wiedzieć, że zależnie od gatunku, mogą potrzebować one zupełnie innej rutyny w zakresie dbałości. Wyróżniamy wiele rodzajów kwiatów. Najczęściej w domach spotkać możemy przede wszystkim storczyki, paprocie, czy niezwykle popularne w ostatnim czasie liście egzotyczne, takie jak monstera. Każda z tych roślin przystosowana jest do innych warunków. Tym samym ich zapotrzebowanie na wodę, czy światło, będzie się różnić. Warto mieć to na uwadze, aby dostosować pielęgnację bezpośrednio do danego gatunku. Kwiaty doniczkowe bardzo często mają dołączoną karteczkę, na której wypisane są wszelkie instrukcje dotyczące dbania o nie. Z pewnością może okazać się to niezwykle pomocne. 

Nawadnianie to podstawa

Wyróżniamy przede wszystkim dwie metody podlewania kwiatów, górne oraz dolne. Niektóre gatunki nawadniają się bowiem bezpośrednio poprzez korzenie, a inne czerpią wilgoć z gleby. W pierwszym przypadku należy aplikować filtrowaną wodę przy pomocy niewielkiej konewki. Dzięki temu będziemy mogli precyzyjnie nawodnić glebę. To niezwykle istotne, gdyż podczas czynności tej należy uważać, by nie wylewać płynu bezpośrednio na liście. 

Jeśli nasza roślina preferuje czerpać wodę poprzez korzenie, najlepiej będzie, gdy umieścimy ją w specjalnym naczyniu. Donice Lechuza sprawdzą się w tym celu wręcz doskonale. Wyposażone są one bowiem w inteligentny system nawadniania, który umożliwia łatwy pobór cieczy umieszczonej ówcześnie na podstawce. 

Dużo światła 

Większość roślin uwielbia światło. Można bardzo łatwo zauważyć to właśnie na przykładzie kwiatów. W słonecznym blasku znacznie szybciej uwalniają swe pąki, a gałązki wręcz do niego lgną. Dlatego też niezwykle istotne, aby nie tylko ustawić donice w miejscu zapewniającym optymalne naświetlenie, ale i obracać ją regularnie. Taki zabieg sprawi, że kwiat rozwijać się będzie proporcjonalnie. 

Światło może stanowić także dodatkowy motyw ozdobny. Oczywiście mowa tu nie o naturalnych promieniach, a o pomysłowych akcesoriach, jakimi są donice podświetlane. To wspaniały dodatek, który wygląda świetnie sam w sobie, a ponadto eksponuje piękno umieszczonej w nim rośliny. Donice wyposażone są w energooszczędne żarówki LED, które dają oświetlenie o bardzo przyjemnej barwie. Gadżet stanowi gustowny element aranżacji wnętrza. Dużym atutem jest również jego funkcjonalność, ponieważ stanowi dodatkowe źródło światła. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
4 najlepsze dekoracje weselne
Jednym z kluczowych elementów organizacji wesela jest odpowiednie udekorowanie sali, w której będzie się odbywało przyjęcie. Zadanie to nie należy […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?