Jakie zawory są najczęściej używane w przemyśle?

Jakie zawory są najczęściej używane w przemyśle?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawory przemysłowe służą do zamknięcia lub regulacji przepływu w instalacji. Są one jednym z podstawowych elementów każdej z nich i są powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Na rynku znaleźć można różnego rodzaju zawory, które pełnią specjalne funkcje oraz różnią się od siebie budową.

Jak zbudowane są zawory przemysłowe?

Zawory używane w przemyśle składają się z gniazda z otworem przepływowym, korpusu oraz zwieradła. Jest to ruchoma część, która może mieć kształt grzybka, tłoku, kuli, zasuwy, tłoku, suwaka, klapy lub iglicy. To on odpowiada za sterowanie całym zaworem, dzięki temu, że porusza odpowiednimi jego mechanizmami. Biorąc pod uwagę pełnione przez nie funkcje wyróżnia się zawory zaporowe do szczelnego zamykania rurociągu, regulacyjne, rozdzielające, zwrotne, które zabezpieczają przed zmianą kierunku przepływu oraz zawory bezpieczeństwa, które mają na celu zabezpieczyć całą instalację przed nagłą zmianą ciśnienia, co mogłoby skutkować wybuchem.

Zawory można podzielić także biorąc pod uwagę ich wygląd. Kulowe stosuje się w instalacjach wodnych, paliwowych, czy powietrznych. Wykorzystywane są również w przypadku mediów płynnych, gazowych, pary wodnej oraz różnego rodzaju chemikaliów. Zawory zasuwowe mają zastosowanie w instalacjach o zdecydowanie większej średnicy. Mają one najczęściej charakter zamykający.

Na rynku spotkać można także zawory motylkowe, nazywane także klapowymi, które używane są do cieczy, chemikaliów, pyłów, a także substancji spożywczych i gazu. W ofercie firmy http://burkert-polska.pl można znaleźć również elektrozawory. Steruje się nimi za pomocą wysyłanych sygnałów elektrycznych, dzięki którym zmieniają one swoje położenie. Stosuje się je przede wszystkim w instalacjach chłodniczych oraz ciepłowniczych, a także w systemach pneumatycznych. W przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, chemicznym oraz kosmetycznym powszechne zastosowanie mają natomiast zawory higieniczne, które spełniają odpowiednie (bardzo wysokie) wymogi bezpieczeństwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co jest stosowane do odwadniania wykopów budowlanych?
Co jest stosowane do odwadniania wykopów budowlanych?
Tam, gdzie realizowane są prace budowlane, często muszą powstawać wykopy. Na przykład w początkowych etapach wznoszenia budynków, gdy wykonane muszą […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?