Problem zbyt dużej wilgotności w mieszkaniu może dotknąć każdego z nas i jest często lekceważony. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wilgoć destrukcyjnie działa na tynki i podłogi. Może też prowadzić do rozwoju pleśni na ścianach. To z kolei może powodować liczne problemy zdrowotne. Co zrobić, by raz na zawsze rozwiązać problem wilgoci w domu?
Za odprowadzenie nadmiaru wilgoci z pomieszczeń odpowiada wentylacja. W starym budownictwie funkcjonowała głównie wentylacja grawitacyjna, w mieszkaniach oddanych do użytku w ostatnim czasie coraz częściej stosowana jest wentylacja mechaniczna. Jedna i druga doskonale radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci pod warunkiem, że jest sprawna. Największym problemem obecnych czasów są super szczelne okna, które sprawiają, że wentylacja nie może działać w prawidłowy sposób. Do właściwego działania potrzebuje bowiem dostępu świeżego powietrza.
Na poziom wilgotności w mieszkaniu duży wpływ ma również temperatura. Jeśli w pomieszczeniach jest zbyt zimno, wilgotność rośnie i może skraplać się rano na szybach lub powodować zagrzybienie ścian. O ile z niewielką wilgocią poradzimy sobie intensywnie wietrząc mieszkanie, to w przypadku, gdy na ścianach pojawia się pleśń, warto zastanowić się nad profesjonalnym osuszaniem budynków. Przykładem firmy, która doskonale radzi sobie z takimi problemami jest https://kaiser-one.pl/osuszanie-budynkow-katowice/. Warto pamiętać, by nie lekceważyć problemu nadmiaru wilgoci i okresowo kontrolować działanie wentylacji. Pozwoli to zapobiegać powstawaniu poważniejszego zawilgocenia i niebezpiecznego dla zdrowia zagrzybienia.