Jak działają wyświetlacze diodowe?

Jak działają wyświetlacze diodowe?
wiem-co-chce
Finanse i rynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wyświetlacze diodowe od pewnego czasu cieszą się dużą popularnością. Dzięki swej funkcjonalności oraz energooszczędności urządzenia te są powszechnie wykorzystywane m.in. w branży reklamowej. Coraz częściej także zastępują stare i wysłużone tablice informacyjne, które przez lata działały na dworcach, czy lotniskach. W związku z tak dużą popularnością wyświetlaczy diodowych, warto dowiedzieć się jak działają.

Najważniejszym elementem tych urządzeń jest niewielka dioda elektroluminescencyjna. To właśnie ona, pod wpływem energii elektrycznej emituje światło. Zastosowanie różnych materiałów do produkcji diod umożliwia uzyskanie różnych kolorów. Przykładowo, półprzewodniki wytwarzane z fosforku galu pozwalają na otrzymanie barwy czerwonej, żółtej oraz zielonej. Jeśli jednak do wyprodukowania diody wykorzysta się azotek galu, to uzyska się barwę niebieską lub białą. Aby zbudować wyświetlacz, zamknięte w przezroczystej, bądź kolorowej obudowie diody montuje się na specjalnie przygotowanej matrycy. Dzięki temu, że matryce mogą przyjmować dowolny kształt, możliwe jest budowanie zarówno niewielkich jak i bardzo dużych wyświetlaczy.

Najprostsze urządzenia nie wymagają żadnego układu sterowania i świecą w sposób ciągły, te bardziej złożone mogą włączać się i wyłączać, tworząc efekt migania. Przykładem prostych wyświetlaczy diodowych mogą być krzyże apteczne. Przymocowywane nad apteką świecą jasnym, ale nie oślepiającym światłem, skutecznie przyciągając uwagę. W związku z tym, że diody led mogą emitować różne barwy, za ich pomocą możliwe jest tworzenie zarówno wyświetlaczy jedno, jak i wielokolorowych. Aby uzyskać efekt kolorowego obrazu należy umieścić diodę czerwoną, zieloną oraz niebieską blisko siebie. Rozmieszczenie takiego zestawu diod na matrycy oraz dołączenie odpowiedniego sterowania umożliwia uzyskanie całej palety barw. W ten sposób tworzy się wyświetlacze diodowe, które potem pełnią rolę telebimów, bądź band reklamowych podczas koncertów lub zawodów sportowych. Duże nagromadzenie diod pozwala na uzyskanie obrazu wysokiej rozdzielczości, który jest wyraźny i efektowny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto wybrać budowę domu parterowego?
Dlaczego warto wybrać budowę domu parterowego?
Nowoczesne domy parterowe są popularne wśród właścicieli domów, którzy chcą mieszkać w przestronnym i wygodnym domu. Domy te są również […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?