Jak dbać o wzrok po 50. roku życia?

Jak dbać o wzrok po 50. roku życia?
wiem-co-chce
Zdrowe życie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z powszechnych problemów w przypadku osób po 50. roku życia jest pogorszenie widzenia – zazwyczaj w umiarkowanym stopniu. Wynika ono głównie z naturalnego upływu czasu, ale też konkretnych zaniedbań i złych nawyków danej jednostki. Z całą pewnością podstawowym działaniem profilaktycznym powinno być regularne odwiedzanie gabinetu okulisty w celu weryfikacji jakości widzenia. Zazwyczaj przeprowadzany jest tam test Amslera, pozwalający skutecznie wykryć kluczowe zaburzenia.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych może się okazać bardzo niekorzystne

Aby efektywnie zadbać o swój wzrok po 50. roku życia, należy przede wszystkim starać się przebywać na co dzień w pomieszczeniach o właściwej wilgotności. Dzięki temu do minimum zostanie ograniczone ryzyko tzw. suchego oka, czyli dolegliwości objawiającej się pieczeniem oraz nieustannym uczuciem dyskomfortu w trakcie mrugania. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w pokoju nawilżacza powietrza i stosowanie kropli do oczu z kwasem hialuronowym. 

Oprócz tego trzeba koniecznie pamiętać o negatywnym wpływie promieniowania emitowanego przez ekrany sprzętów elektronicznych – zwłaszcza telewizorów, komputerów i smartfonów. Zalecane jest zachowanie stosownego dystansu (minimum 50 cm), odwracanie wzroku średnio co kilkanaście minut i korzystanie z urządzeń wyłącznie przy zapalonym świetle. Jeśli pojawią się problemy z nadmiernym łzawieniem, wówczas warto się zdecydować na taki zabieg, jak udrażnianie kanałów łzowych u dorosłych. Dodajmy, że nie obejdzie się również bez systematycznego kontrolowania narządu wzroku u specjalisty, bo niewykryta w porę wada może się przekształcić w bardzo poważny problem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kotłownia – za co odpowiada dane pomieszczenie w naszym domu
Kotłownia – za co odpowiada dane pomieszczenie w naszym domu
Do ważnych pomieszczeń użytkowanych w domach należy kotłownia. Zazwyczaj jest ona wydzielona od reszty domu, co czyni ją w pewnym […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?