Ile kosztuje pozwolenia na pracę dla cudzoziemca?

Ile kosztuje pozwolenia na pracę dla cudzoziemca?
wiem-co-chce
Finanse i rynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest kraj, którego obywatelstwo posiadasz. Obywatele państw członkowskich UE i EFTA otrzymują prawo do pracy w Polsce bez konieczności załatwiania formalności i wydawania pozwoleń na pracę. Obywatele innych państw, zanim rozpoczną pracę w Polsce, muszą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy.

Ile kosztuje zezwolenie na pracę dla obcokrajowca?

W Polsce obowiązują dwa rodzaje zezwoleń na pracę: krótkoterminowe i długoterminowe. Krótkoterminowe pozwolenie na pracę jest ważne do trzech miesięcy, natomiast długoterminowe do 12 miesięcy. Krótkoterminowe kosztuje 50 zł, natomiast długoterminowe 100 zł.

Proces ubiegania się o pozwolenie jest prosty i nieskomplikowany, ponieważ wystarczy umowa o pracę oraz zaświadczenie od pracodawcy, że pokryje on wszystkie potrzeby związane z ubezpieczeniem medycznym. Dokument ten powinien być wystawiony przez pracodawcę w języku uznawanym w Polsce (angielskim, francuskim lub niemieckim) lub przetłumaczony na język polski przez oficjalnego tłumacza.

Składając wniosek o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca, upewnij się, że masz przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty, abyś mógł złożyć wszystko za jednym razem. Potrzebne będą również dwa zdjęcia paszportowe oraz dowód zamieszkania w Polsce (np. umowa najmu). Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów, jeśli ubiegasz się o zezwolenie długoterminowe (np. jeśli chcesz zostać w Polsce dłużej niż 12 miesięcy).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wino różowe zamiast czerwonego…
Wiele osób postrzega wina różowe jako trunki gorsze, przeznaczone dla osób, które o alkoholach nie mają większej wiedzy. Takie deprecjonowanie […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?