Firmowy laptop – jakie kryteria brać podczas wyboru?

Firmowy laptop – jakie kryteria brać podczas wyboru?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Komputer jest jednym z podstawowych narzędzi, które przydają się w wielu zawodach. Szczególnie dobrym rozwiązaniem są laptopy. Pozwalają na osiągnięcie wysokiego komfortu pracy przy jednoczesnym zadbaniu o wysoką mobilność oraz bezpieczeństwo danych. Taki sprzęt możemy używać zarówno w biurze, jak i podczas podróży. Producenci oferują szeroki asortyment przenośnych komputerów, które sprawdzą się w różnych warunkach. Niestety utrudnia to wybranie właściwego modelu dla naszej firmy. Aby dokonać rozważnej decyzji, konieczne jest posiadanie właściwej wiedzy z zakresu parametrów technicznych laptopów.

Jaki system operacyjny najlepiej sprawdzi się w przypadku laptopa do pracy?

W sklepach mamy do wyboru laptopy z już zainstalowanym systemem operacyjnym lub bez niego. To drugie rozwiązanie jest o wiele tańsze, ale powinny się na niej decydować wyłącznie doświadczeni użytkownicy. Konieczna będzie samodzielna instalacja systemu, bez której nie będziemy mogli korzystać z zakupionego urządzenia. Do wyboru mamy kilka systemów operacyjnych znacząco różniących się między sobą. Jeśli posiadamy już swoją kopię oprogramowania, to nie ma sensu płacić za laptopa za zainstalowanym systemem. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie, jeśli planujemy zakupić dużą liczbę laptopów do naszej firmy. Warto pamiętać o tym, że producenci nie dołączają systemu na oddzielnej płycie DVD, jeśli kupujemy komputer z preinstalowanym oprogramowaniem. Znajduje się ono na specjalnej partycji Recovery lub ewentualnie zostało przypisane bezpośrednio do płyty głównej urządzenia. To drugie rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj przy systemach Windows. Oznacza to, że nie zainstalujemy tego oprogramowania na innym komputerze. Nie musimy za to martwić się o ewentualną utratę systemu operacyjnego w przypadku wymiany dysku twardego.

Najpopularniejsze są obecnie systemy operacyjne produkowane przez firmę Microsoft. Najnowsza wersja to Windows 10, który stawia na wygodne użytkowanie i efektywne zabezpieczanie danych. Zanim zaczniemy korzystać z laptopa, wystarczy, że wykonamy intuicyjną konfigurację wstępną. Decydując się na system Windows, uzyskujemy dostęp do ogromnej ilości oprogramowania. Większość producentów przygotowuje swoje produkty specjalnie na użytek systemów operacyjnych z rodziny Windows. Z drugiej strony będziemy musieli borykać się ze zbędnym oprogramowaniem, które instaluje producent laptopa. Może się ono przełożyć na wolniejszą pracę komputera. Do wyboru mamy dwie wersje Windows 10 — Home oraz Pro. Ta druga oferuje wiele specjalistycznych opcji, które mogą się przydać podczas pracy. Kolejną zaletą laptopów z takim systemem operacyjnym jest ich dostosowanie do obsługi dotykowej. Za to wszystko przyjdzie nam zapłacić większą cenę, niż, gdybyśmy wybrali model bez zainstalowanego systemu.

Czy obudowa laptopa biznesowego ma duże znaczenie?

Szukając komputerów do naszego przedsiębiorstwa, musimy znaleźć takie modele, które spełnią nasze wymagania i zmieszczą się w wyznaczonym przez nas budżecie. Jest to istotna inwestycja sprzętowa, która wpłynie na działalność naszej firmy. Oprócz systemu operacyjnego musimy zwrócić uwagę na pewne parametry techniczne samego laptopa. Szczególnie istotną kwestią jest wytrzymałość obudowy. Przeciętne konsumenckie laptopy są wykonywane ze średniej jakości plastiku. Modele biznesowe powinny wykorzystywać znacznie mocniejszych materiałów takich jak stopy magnezu, aluminium, czy też włókna węglowe lub szklane. Takie laptopy nie będą podatne na zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne. Znacznie dłużej zachowają swój elegancki wygląd, który doda prestiżu ich użytkownikom. Również stylizacja laptopa powinny być przemyślana, aby dobrze prezentował się podczas wszelkich spotkań biznesowych. Nie należy wybierać modeli przyozdobionych zbędnymi elementami i udziwnieniami. Należy stawiać na prostotę i minimalizm. Najlepiej sprawdzają się laptopy w kolorze bieli, srebra, szarości lub ponadczasowej czerni. Ewentualnie możemy zdecydować się na dowolne połączenie tych kolorów.

Czy dobre laptopy biznesowe będą nas dużo kosztowały?

Na ogół, do firmy musimy kupić większe ilości komputerów przenośnych. Z tego powodu taki zakup często stanowi znaczącą inwestycję dla przedsiębiorcy. Warto zapoznać się ze sposobami, które pozwolą nam zaopatrzyć się w wydajny sprzęt w atrakcyjnej cenie. Nie ma potrzeby kupować najnowszym modeli flagowych producentów sprzętu komputerowego. Do pracy w zupełności wystarczą kilkuletnie laptopy Lenovo poleasingowe. Wystarczy wybrać takie, które posiadają co najmniej dwurdzeniowy procesor lub nawet jednostkę czterordzeniowa. Do wyboru mamy produkty firmy AMD lub Intel. Przy ograniczonym budżecie najrozsądniej jest wybrać modele z procesorami AMD. Przy ograniczonym zużyciu energii, umożliwiają wykonywanie podstawowych czynności. Z kolei układy z serii AMD Ryzen z łatwością spełnią nasze wymagania, jeśli potrzebujemy wydajności na wysokim poziomie. Są one jednak skierowane przede wszystkim do użytkowników specjalistycznych. Jeśli chodzi o karty graficzne, nie są one szczególnie ważne dla laptopów do pracy. W zupełności wystarczy model z zintegrowaną kartą graficzną. Znacznie istotniejsza jest ilość pamięci RAM oraz pojemność dysku twardego. Optymalne modele mają 8 GB pamięci, dzięki czemu odpalimy wszelkie istotne oprogramowanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak mierzyć wydajność serwera?
Szybki i wydajny serwer to gwarancja tego, że prowadzona przez nas strona internetowa bądź inne usługi, będą chętnie wykorzystywane przez […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?