Ekogroszek – co to jest i jak powstaje?

Ekogroszek – co to jest i jak powstaje?
wiem-co-chce
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ekogroszek jest rodzajem paliwa stałego, które zdobywa coraz większą popularność. Do jego produkcji wykorzystuje się co prawda węgiel kamienny, ale jest to zdecydowanie bardziej ekologiczny rodzaj opału. Warto więc dowiedzieć się, dlaczego warto zdecydować się na palenie w piecu ekogroszkiem. 

W jaki sposób wytwarza się ekogroszek?

Do uzyskania ekogroszku konieczne jest wcześniejsze kruszenie oraz przesiewanie węgla kamiennego. Następnie jest on dokładnie płukany, dzięki czemu zostaje całkowicie pozbawiony miału, niepalnych frakcji oraz innych substancji, które podczas spalania emitują do atmosfery szkodliwe związki. Znacząco obniża się także jego spiekalność, co jest negatywnym czynnikiem podczas spalania czystego węgla. Uzyskany w ten sposób ekogroszek posiada wysoką kaloryczność i wytwarza zdecydowanie mniej popiołu. Ma to pozytywny wpływ na cały proces spalania. Ekogroszek charakteryzuje się ziarnami o niewielkich rozmiarach, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w piecach z automatycznymi podajnikami. Wystarczy go napełnić nawet raz na tydzień bez konieczności dosypywania ekogroszku częściej. Jest to ogromna wygoda zwłaszcza w sezonie grzewczym. Wybierając ten rodzaj paliwa opałowego trzeba zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na to, czy posiada on niezbędny certyfikat świadczący o najwyższej jego jakości oraz właściwych parametrach. Jeśli chcemy zakupić dobrej jakości ekogroszek Łódź jest jednym z miast, w którym można znaleźć firmy specjalizujące się w jego produkcji oraz sprzedaży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co jest stosowane do odwadniania wykopów budowlanych?
Co jest stosowane do odwadniania wykopów budowlanych?
Tam, gdzie realizowane są prace budowlane, często muszą powstawać wykopy. Na przykład w początkowych etapach wznoszenia budynków, gdy wykonane muszą […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?