Druk 3D – Jak to działa? Przekonaj się!

Druk 3D – Jak to działa? Przekonaj się!
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drukarki 3D to najpopularniejsze dedykowane maszyny do produkcji przedmiotów z tworzyw sztucznych drukowanych w technologii 3D. Druk 3D to proces wykorzystujący technologię wytwarzania addytywnego do budowy trójwymiarowych obiektów stałych z pliku cyfrowego. Druk 3D jest często wykorzystywany do szybkiego prototypowania i produkcji części końcowych, ale został również wykorzystany jako narzędzie artystyczne we wzornictwie przemysłowym i architekturze.

Filament

Najpopularniejsze drukarki 3D działają poprzez wytłaczanie rozgrzanego filamentu polimerowego przez dyszę na płaską powierzchnię, gdzie ulega on schłodzeniu i zestaleniu. Proces ten jest powtarzany do momentu, gdy obiekt jest kompletny.

Czym jest filament?

Filament do drukarek 3D to materiał używany przez drukarki 3D do tworzenia drukowanych obiektów. Najpopularniejszym rodzajem filamentów jest akrylonitrylowy butadien styren (ABS), który jest plastikiem na bazie ropy naftowej, który może być topiony, wytłaczany i zestalany w różne kształty.

Popularne typy filamentu

Filamenty są dostępne w szerokiej gamie kolorów i materiałów. Do różnych typów należą:

  • PLA – Biodegradowalny polimer wykonany z odnawialnych zasobów, takich jak skrobia kukurydziana. Dobrze sprawdza się przy niskich ustawieniach ciepła poniżej 215 stopni Celsjusza.
  • PETG – Lekki plastik, który może być podgrzewany do 235 stopni Celsjusza bez topienia się lub wypaczania. Jest wystarczająco mocny dla niektórych części funkcjonalnych, ale nie nadaje się do części mechanicznych, takich jak koła zębate czy zawiasy.
  • TPU – miękki termoplastyczny poliuretan, który jest elastyczny w temperaturze pokojowej i staje się sztywny po schłodzeniu do 45 stopni Celsjusza lub niżej. Jest często stosowany do elastycznych zawiasów, uszczelek i uszczelnień na ruchomych częściach w maszynach przemysłowych, ponieważ ma wysoką odporność na zużycie, ścieranie i rozdzieranie w porównaniu z innymi rodzajami filamentów do drukarek 3D, takimi jak ABS lub PLA.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaaranżować komfortową i praktyczną przestrzeń w swojej łazience?
Jak zaaranżować komfortową i praktyczną przestrzeń w swojej łazience?
Żaden dom nie może być w pełni funkcjonalny, jeśli nie znajdzie się w nim komfortowa i praktyczna łazienka. Zaaranżowanie takiej […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?