Czym jest pręt? Teoria mówi zwięźle, tłumacząc, że jest to wyrób hutniczy, którego długość jest większa niż wymiar poprzeczny. Jednym z rodzajów jest pręt gwintowany, gdzie na całej całej długości jest umieszczony gwint.
Pręty gwintowane stanowią wszechstronny materiał budowlany. Mogą one być ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub bez pokrycia i o różnej średnicy, zazwyczaj w sprzedaży, od M6 do M20. Jego długość może być jedno-, dwu- lub trzymetrowa, a sama konstrukcja na tyle prosta, że zależnie od potrzeb można je łączyć za pomocą przedłużek, albo ucinać, dopasowując do idealnego rozmiaru. Dzięki temu można je użyć w najróżniejszych konstrukcjach budowlanych i montażowych. Żeby produkt był kompatybilny z innymi elementami, np. z przedłużkami czy nakrętkami, musi spełniać odpowiednie, międzynarodowe normy konstrukcyjne, w tym przypadku jest to norma DIN 976-1. Dodatkowo, każdy z rozmiarów dzieli się na klasy własnościowe z podziałem na:
-wytrzymałość na rozciąganie,
-siła zrywająca.
Jakie są zalety takich łączników? Przede wszystkim możliwość trwałego łączenia różnych elementów konstrukcyjnych. Od więźby dachowej poprzez mocowanie wysokich rusztowań do prac przy stawianiu fundamentów. Drugą ważną sprawą jest to, że pręty dobrej jakości są bardzo wytrzymałe o wysokiej nośności i odporności na rozciąganie. Dla przykładu- pręt gwintowany M16 jest dostępny w klasach od 4,6 do 10,9. Takim elementem można z powodzeniem mocować szalunek, wykorzystać jako złącze ciesielskie czy podwiesić cięższe kanały wentylacyjne lub inne konstrukcje sufitowe.