Czym zajmuje się inspektor nadzoru budowlanego – jaki jest zakres jego działania?

Czym zajmuje się inspektor nadzoru budowlanego – jaki jest zakres jego działania?
wiem-co-chce
Branża budowlana
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa niemal każdego obiektu wymaga zawsze odpowiedniego nadzoru, tak aby wszystkie czynności przebiegały sprawnie i w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Zajmuje się tym wykwalifikowany inspektor budowlany, posiadający wszelkie niezbędne uprawnienia. Musi on dysponować szeroką wiedzą w zakresie zarówno materiałów eksploatacyjnych, jak i instalacji użytkowych. Jeśli interesuje nas usługa inspektora nadzoru budowlanego, to oferuje ją choćby specjalistyczna firma, dostępna na witrynie internetowej http://mast-tech.pl/inspektor-nadzoru/.

Stała kontrola nad robotami to kluczowy obowiązek

Zakres działań inspektora budowlanego został jasno określony w stosownej ustawie z 1994 roku. Specjalista ten odpowiada przede wszystkim za nieustanne kontrolowanie przebiegu robót pod kątem przestrzegania przepisów przez wykonawców, a także zgodności z projektem architektonicznym. Powinien przy tym zatwierdzać kolejne fazy budowy i bardzo dokładnie sprawdzać, czy wykorzystywane materiały charakteryzują się właściwymi parametrami technicznymi. Jest to bowiem kluczowy warunek komfortowego użytkowania obiektu w przyszłości i jego dużej wytrzymałości. Jeśli inspektor stwierdzi, że jakieś wyroby są wadliwe lub nie mają wymaganego atestu, to wówczas ma prawo do ich niedopuszczenia. Pozostałe obowiązki omawianego fachowca to m.in.: sprawowanie pieczy nad rozliczeniami finansowymi, przygotowywanie dokumentacji, wydawanie inwestorowi poleceń odnośnie usunięcia ewentualnych nieprawidłowości i wad konstrukcyjnych, ścisła współpraca z organami kontroli państwowej, a ponadto wstrzymanie robót w sytuacji, gdy ich kontynuacja wywołuje jakiekolwiek zagrożenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest technika sprężonego powietrza i do czego się ją wykorzystuje?
Sprężone powietrze to bezwonny i bezbarwny gaz, który utrzymywany jest pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne. Ze względu na swoje specyficzne […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?