Czym jest fotowoltaika i na czym ona polega?

Czym jest fotowoltaika i na czym ona polega?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Fotowoltaika (PV) to konwersja światła na energię elektryczną przy użyciu półprzewodników wykazujących efekt fotowoltaiczny. PV została pierwotnie opracowana w latach 50. przez Bell Laboratories, a w latach 70. stała się technologią komercyjną. Typowy system fotowoltaiczny wykorzystuje panele słoneczne, z których każdy składa się z pewnej liczby ogniw słonecznych zawierających materiał fotowoltaiczny.

Sposób działania paneli fotowoltaicznych

System fotowoltaiczny przekształca światło bezpośrednio w energię elektryczną, wykorzystując właściwości półprzewodników. Większość systemów wykorzystuje ogniwa słoneczne z krzemu krystalicznego, ponieważ są one tanie, niezawodne i zapewniają wysoką wydajność. Jednak w przypadku braku miejsca na duże płytki krzemowe stosuje się również technologie cienkowarstwowe. W zależności od predyspozycji, chętni mogą je nabyć korzystając ze specjalistycznych ofert na rynku takich jak https://gomar.info/oferta/fotowoltaika-radom/.

Ilość wytwarzanej energii zależy od tego, jak dużą powierzchnię mają panele słoneczne i jak dużo słońca otrzymują. Ilość światła słonecznego padającego na powierzchnię Ziemi w danym czasie nazywana jest nasłonecznieniem i zmienia się w ciągu roku i w zależności od lokalizacji. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią lokalizację dla instalacji PV, aby zapewnić maksymalną produkcję energii o każdej porze roku.

Kilka powodów, dla których warto zdecydować się na fotowoltaikę

– mogą one zaoszczędzić pieniądze na rachunku za energię elektryczną;

– są przyjazne dla środowiska i nie powodują emisji CO2;

– są łatwe do zainstalowania;

– są trwałe i pochodzą z 25-letnią gwarancją.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego służą zaślepki?
Zaślepka jest akcesorium, które pełni w gruncie rzeczy trzy role: ochronną, estetyczną oraz zabezpieczającą. Jest to bowiem produkt, który ma […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?