Akumulatory hydrauliczne – co warto o nich wiedzieć?

Akumulatory hydrauliczne – co warto o nich wiedzieć?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Akumulatory hydrauliczne to specjalistyczne zbiorniki ciśnieniowe przeznaczone głównie do gromadzenia energii w formie sprężystego ciała stałego, cieczy albo gazu (np. azotu). Pełnią oczywiście również szereg innych przydatnych funkcji. Zazwyczaj wykorzystuje się je w różnych instalacjach przemysłowych o okresowym zapotrzebowaniu na energię, gdzie odpowiadają w ogromnej mierze za prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Wyróżniamy trzy kluczowe modele – sprężynowe, ciężarowe oraz gazowe.

Zaawansowane konstrukcje o wielorakim zastosowaniu

Wszystkie akumulatory hydrauliczne są zbudowane w podobny sposób. Ich zewnętrzną część stanowi solidna obudowa złożona z wytrzymałych przegród (membrany, pęcherze, tłoki itp.), które skutecznie oddzielają np. ciecz będącą pod wysokim ciśnieniem od konkretnego gazu. Pozostałe elementy to m.in. uszczelnienia, osłony, zawory, pierścienie podporowe i dolne, śruby, siłowniki oraz tuleje. Tego rodzaju urządzeń nie stosuje się nigdy w charakterze stałego źródła zasilania, ale do magazynowania zapasu energii, a następnie pożytkowania jej według aktualnych potrzeb. Pełnią zatem niemal tożsamą rolę co kondensatory w układach elektronicznych. Oto ich pozostaje istotne zadania:

  • efektywne tłumienie wszelkich uderzeń, wstrząsów i pulsowań
  • znaczne ograniczanie tzw. falowania ciśnieniowego w obrębie danego obwodu
  • zapobieganie zjawisku kawitacji (czyli gwałtownej przemianie ze stanu ciekłego w gazowy)

Dodajmy, że omawiane akumulatory są często montowane w zawieszeniach pojazdów mechanicznych, maszynach przemysłowych, zaawansowanych młotach budowlanych czy betoniarkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze programy do tworzenia stron www
Najlepsze programy do tworzenia stron www
Strony internetowe są nieodzownym punktem marketingowym niemalże wszystkich działających firm, niezależnie od branży. Strona internetowa jest niejako wizytówką firmy, która […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?