W jaki sposób przesyłana jest energia elektryczna?

W jaki sposób przesyłana jest energia elektryczna?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Choć pytanie: “ jak jest przesyłana energia elektryczna “ może się z pozoru wydawać banalne, to tak naprawdę przechodzi ona bardzo długą drogę, by ostatecznie trafić do domowych gniazdek.

Najpierw energia musi zostać oczywiście wyprodukowana – zazwyczaj dzieje się w elektrowniach, chociaż oczywiście może pochodzić z innych źródeł, na przykład ze specjalnym wiatraków czy promieni słonecznych. W elektrowniach energia powstaje w specjalnych generatorach, następnie dzięki odpowiednio przystosowanym kablom trafia do transformatorów. Te zwiększają napięcie, przez co energia może być również transportowana na duże odległości. Energia z elektrowni następnie jest za pomocą linii przesyłowych najwyższych napięć transferowana do odpowiednich stacji węzłowych. Potem z użyciem linii średnich oraz wysokich napięć energia trafia do stacji transformatorowo-rozdzielczych. Dopiero za pomocą linii o niskim napięciu – około 0,4 kV – energia trafia do domów oraz innych niewielkich odbiorców. Przewody są rozsiane po całym kraju, na pewno każdy kojarzy wielkie słupy z liniami wysokiego napięcia. Ale nie tylko one transportują energię – jest też bardzo dużo przewodów podziemnych, zwłaszcza w dużych miastach.

Musi minąć więc całkiem sporo czasu, aby wyprodukowana w elektrowni energia trafiła do domów czy biur. I chociaż coraz więcej energii uzyskuje się z tak zwanych odnawialnych źródeł energii, jednak wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ciągle będziemy uzyskiwać ją właśnie w ten tradycyjny sposób.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kazik 08.12.2017

    bardzo ciekawy artykuł, pozdrawiam redaktorów

Rekomendowane
Małe sypialnia pełna funkcjonalności
Powszechnie wiadomo, że duże wnętrze łatwiej jest urządzić niż małe. Najczęściej, tym niewielkim pomieszczeniem jest sypialnia, która spełnia bardzo ważną […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?