Jakie są zasady działania georadaru?

Georadar to metoda stosowana głównie do badania wierzchniej warstwy skorupy ziemskiej. Badań dokonuje się za pomocą fal elektromagnetycznych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie m.in. dokładnego obrazu przekroju ośrodka. Jak dokładnie to działa?

Zasada działania georadaru

Podstawowa aparatura pomiarowa jest złożona z układu głównego, a także dwóch niezależnych anten. Nadawcza emituje impuls elektromagnetyczny, o krótkim czasie trwania. Jest on wysyłany ponownie z określoną częstotliwością, która zazwyczaj jest dość niska. Tak powstająca fala sygnałów rozchodzi się w danym ośrodku, gdzie ulega odbiciu lub stłumieniu. Jeżeli zostanie odbita, to antena odbiorcza zarejestruje ją, a informacja trafi do systemu centralnego i zostanie przetworzona przez odpowiednie oprogramowanie. W ten sposób powstaje echogram, czyli obraz falowy odzwierciedlający wewnętrzną strukturę środowiska geologicznego. 

Trzeba wziąć pod uwagę, że z racji zakłóceń oraz ograniczonej mocy nadawczej, georadar ma zasięg głębokościowy na poziomie kilkudziesięciu metrów. Te możliwości są jednak wystarczające do wielu zadań, takich jak chociażby lokalizacja tuneli. Zanim zdecydujemy się na takie usługi musimy być także pewni, że próba na konkretnym podłożu przyniesie efekty, dlatego przed przystąpieniem do prac warto skorzystać z konsultacji profesjonalisty np. poprzez stronę: http://georadar24.com/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + cztery =